Geçen yıl, yaklaşık bu zamanlarda, henüz sinemaya gidebiliyorken, Sosyal Medya hesabıma şöyle yazmışım: “Knives Out (Bıçaklar Çekildi): Çok zengin, çok ünlü ve çok eksantrik bir yazar öldürülür. Cinayeti kim işledi, niye işledi. Agahta Christie’ye ve ondan uyarlanan filmlere modern bir saygı duruşu. Hoş bir kara komedi, sinemalarda oynuyor, tavsiye ederim.

O filmde rol icabı ölen aktör, gerçek hayatta da öldü şimdi. Christopher Plummer’a veda ediyoruz. 91 yaşındaydı, 70 seneye yakın zamandır tiyatro sahnelerinde, sinema ve televizyon ekranlarındaydı. Bir Oscar, iki Emmy, iki Tony, bir Golden Globe, bir BAFTA ödülü vardı. Hem Emmy hem Tony hem Oscar alma payesine erişen nadir oyunculardandı ve bunu başarmış olan tek Kanadalıydı.


Christopher Plummer 2012 yılında Yeni Başlangıçlar filmiyle Oscar alırken

Hem Emmy hem Tony hem Oscar ödülleri
Christopher Plummer Oscar’a üç kere aday oldu. 82 yaşında aldığı En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ı ile (Beginners -Yeni Başlangıçlar) Oscar alan en yaşlı aktör oldu. 88 yaşındaki adaylığı ile de Oscar’a aday olmuş en yaşlı aktör unvanını aldı. Oscar’a aday gösterildiği son film “All the Money in the World” (Dünyanın Bütün Parası) isimli filmdi. Aslında Plummer oynamadan önce film tamamlanmıştı; film Amerika’nın sayılı zenginlerinden John Paul Getty’nin 16 yaşındaki torununun kaçırılıp fidye istenmesinin gerçek hikâyesiydi; cimriliği ile ünlü milyarder Getty rolünü de Kevin Spacey oynuyordu. Ama Spacey ile ilgili seks skandallarından sonra, onun oynadığı tüm sahneler Plummer ile baştan çekilmiş, Spacey filmden silinmişti !..


Christopher Plummer 2017 yılında çevrilen Dünyanın Bütün Parası filmindeki John Paul Getty rolü ile Oscar’a aday olmuştu

“Sound of Music” – Neşeli Günler
Biz usta oyuncuyu en çok “Sound of Music” (Neşeli Günler) filmindeki Avusturyalı deniz subayı baba rolüyle tanıyorduk. 1965 yapımı film, Von Pratt ailesinin başına gelenleri müzikal bir dille anlatır. “Neşeli Günler”, 1966 yılında 10 dalda aday olduğu Akademi Ödüllerinden 5 tanesini kazanmıştı. Çocuklarını düdük çalarak çağıran Kaptan Von Trapp’a hepimiz hem kızmış hem de gülmüştük; Edelweiss (Alplerin beyaz çiçeği) şarkısını söylerken ise ona hayran olmuştuk. Christopher Plummer aslında o filmi hiç ama hiç sevmezmiş meğer. O rolü, bir Broadway müzikalinde canlandırmayı çok istediği Cyrano de Bergerac rolünü almasına yardımcı olması için kabul etmiş. (Üstelik rolü de alamamış. O rol için epey beklemesi gerekti. 1973’e kadar. 1974 yılında Cyrano de Bergerac rolü ile Tony ödülüne layık görüldü.) Filmle barış yapması ise neredeyse 50 senesini almış.

Christopher Plummer, Julie Andrews ve çocuklar, 1965 yapımı Neşeli Günler filmi setinde

Dedesi eski Kanada Başbakanı Sir John Abbott
Toronto’da 1929’da doğan Plummer’ın büyük dedesi eski Kanada Başbakanı Sir John Abbott imiş, çocukluğu Montreal’de ve Quebec’de geçmiş. Başlangıçta konser piyanisti olmak istemiş, sonra tutkusu olan tiyatroyu keşfetmiş, Broadway’e ise1953’te adım atmış… Shakespeare karakteri Hamlet’ten, mücevher hırsızı bir aristokrata; ünlü detektif Sherlock Holmes’ten, dindarlık kisvesi altında kötülük saçan bağnaz bir karaktere; Star Trek (Uzay Yolu) filmindeki kötü kalpli (uzaylı) Klingon generalinden, bir İkinci Dünya Savaşı gazisine; gay bir karakterden, milyarder John Paul Getty’e; mitolojik Oedipus karakterinden, ünlü yazar Leo Tolstoy’a - her tip rolün altından kalkabilen bir tiyatro ve sinema efsanesiydi.

Tiyatro ve Sinema tarihinden bir büyük çınar devrildi; ama bayrağı devralan biri var: Plummer üç kere evlenmişti, ilk evliliğinden kendisi gibi tiyatro ve sinemaya gönül vermiş bir kızı var. Hayranları şimdilerde kızı Amanda Plummer’ı yeniden keşfediyorlar.

Kaynaklar:
https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-55738560
https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-55954950
https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Plummer
https://www.imdb.com/name/nm0001626/
https://www.today.com/popculture/christopher-plummer-had-thorny-history-sound-music-t208239
https://www.cheatsheet.com/entertainment/christopher-plummer-children-amanda-plummer-pulp-fiction-hunger-games-daughter.html/