Dünya, Elon Musk’a hayran kalmadan önce, annesi Maye Musk, kendi de bir star olma yolundaydı…

Maye Musk, 1948’de Kanada’nın Saskatchewan kentinde, beş çocuklu bir aileye doğdu. 1950 yılında ailesiyle birlikte Güney Afrika Pretoria’ya taşındı ve 22 yaşındayken, liseden beri tanıştığı ve mühendis olan erkek arkadaşı ile evlendi. Nedir ki, dokuz yıllık bir evlilikten sonra ayrıldılar. Maye eşini, üç çocuğunu bekâr bir anne olarak büyütmeyi göze alarak terk etti. Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için, tıbbi rahatsızlıkları olan hastalara yardım eden bir diyetisyen olarak ve sonrasında Vogue ve Cosmopolitan’da Güney Afrika’nın ilk ‘büyük beden modeli’ olarak çalıştı.

Maye Musk, “72 Yaşındaki Modern Bir Kadın Plan Yapar: Bir Ömür Boyu Macera, Güzellik ve Başarı için Tavsiyeler” adlı kitabında kariyeri ve başarılı çocukları yetiştirme üzerine düşüncelerini paylaştı:

“Ben üç çocuklu bekâr bir anneydim ve önceliğim onlara bakmaktı.


Maye Musk, üç çocuğu Tosca, Kimbal ve Elon Musk ile

Benim annem, tam zamanlı çalıştığı halde, biz çocuklarına karşı kendini asla suçlu hissetmemişti. Ben de bütün gün çalıştığım halde kendimi asla suçlu hissetmedim. Çünkü başka bir seçim hakkım yoktu. Başımızda bir dam, midemiz tok, sırtımız pek olarak yaşayabilmemiz için benim çalışmam gerekiyordu.

Çocuklarım sorumluluklarını bilir ve benim çalışma şeklime saygı gösterirlerdi. Yatak odamın bir bölümünü ofis haline getirmiştim. Suçlu hissetmek için bir nedenim yoktu. Eğer çalışmazsanız ve umarsız olursanız, bu çocuklar için hiç de iyi olmaz. O zaman gücümü elime alıp, neler yapabileceğime odaklanma zamanı gelmişti…”

O bir süper model
Maye 15 yaşındayken modellik yapmaya başladı; 18 yaşına geldiğinde bu konudaki kariyeri bitmişti. Ancak 60 yaşına girdikten sonra modellikte daha başarılı oldu ve bunu, saçını boyamayı bırakma kararına bağladı. Şık bir beyaz saç görüntüsü ile, “Virgin America” için bir reklam çekti, 2011’de New York Dergisi’nin kapağı oldu ve Beyonce’nin “Haunted” adlı klipinde oynadı.
2015 yılında Maye hala iş seçmeleri için uğraşmak durumundaydı, ancak New York Moda Haftası için ilk podyum şovunda yer aldı. 2016 yılında, modellerin en iyi ajansı olan IMG ile kontrat imzaladı. O yıl oğlu Elon’a, MET galasında eşlik ettiğinde de, moda dalgaları yarattı. 2017’de 69 yaşındayken “Cover Girl”ün temsilcisi oldu. Derginin tarihindeki en yaşlı model olmayı başardı.Maye “Forbes Dergisi”ne; “Kadınlar yaşlandıkça çalışmaya devam edebilmelerinin ve kendileriyle ilgili, emin ve rahat olabilmelerinin umut verdiğini düşünüyorum” demişti. Devam eden başarısı, halen alanı için de olumlu bir örnek teşkil ediyor. “Market Watch” dergisine; “Genç kızlar beni sokakta durduruyor ve kariyerimin onları, (bunu 70 yaşında yaptığıma göre onların da henüz 25 yaşlarındayken bunu yapabileceklerine dair) umutlandırdığını söylüyorlar” dedi.

O bir diyetisyen
Maye, biri diyetetik, diğeri beslenme bilimi olmak üzere iki yüksek lisans derecesine sahip. Güney Afrika’da başarılı bir diyetisyen muayenehanesi kurdu ve 40’lı yaşlarında Kanada’ya taşındıktan sonra kariyerini yeniden inşa etti. Diyetisyen olmak, modellik çalışmaları yavaşladığında, Maye için istikrarlı bir iş imkânı sağladı.
Maye 30’lu yaşlarında kilo aldı ve 1990’larda daha sağlıklı yiyecek seçimlerine odaklanarak yaklaşık 50 kg vermeyi başardı. Bununla birlikte kilosunu korumanın ne kadar zor olduğu konusunda açıkça konuştu. Kendisinin özellikle tatlıya çok düşkün bir kadın olduğunu, çikolata ve tatlı pudingleri çok sevdiğini anlattı.

O bir sosyal medya uzmanı
Maye, ‘yaşlılar sosyal medyayı anlamıyorlar’ şeklindeki klişeleri çürüten bir kişiliğe sahip. Sosyal medya onun Instagram IMG Models’den topladığı ilgiden beslenerek, kariyerinin model olarak daha üst seviyeye taşınmasına vesile oldu. Maye, Facebook’ta yaptığı bağlantıların, 67 yaşında iken ilk Couture Show’una öncülük ettiğini belirtti. Ayrıca, kariyerini diyetisyen ve öğretim görevlisi olarak geliştirmek için Twitter da kullandı.
Covid-19 salgının ilk günlerinde, Maye, mücadele eden moda endüstrisi yararına para toplamak için Instagram’daki bazı defileleri düzenletip, hayata geçirdi.

Güzellik yarışmalarına katıldı
Bir arkadaşının zorlaması sonucunda 1968’de 20 yaşındayken bir güzellik yarışmasına giren Maye yarışmayı kazandı. 1969’da Güney Afrika’nın güzellik yarışmasının da finalistleri arasındaydı.

Maye’in ikiz kız kardeşi var
Maye’in yakın olduğu Kaye adında bir ikizi var. Çocukları birlikte büyürken, hep beraberdiler. Maye gibi Kaye de başarılı, girişimci çocuklar büyüttü.
Maye’in, büyük oğlu Elon Musk’dan bir ikiz ve bir üçüz torunları var. Elon’un ikinci evliliğinden ise bir erkek bebek torunu var. Adı kısaca X. Ayrıca kızı Tosca’dan da ikiz kız torunları var.

Maceracı bir yetiştirilme tarzı vardı
1950’de ailesi, Maye neredeyse 3 yaşına yakınken, Kanada’dan Güney Afrika’ya taşındılar. Aile kışları, 3 hafta yetecek miktarda erzak alarak Kalahari Çölü’ne giderlerdi. Beş çocuklarıyla birlikte yaptıkları bu seyahatlerde, başarılı olamamalarına rağmen çölün efsane anlatılarından yola çıkarak “Kayıp Şehri” bulmayı umuyorlardı.

O aile içi şiddet mağduru
Maye, 1970 yılında, mühendis olan erkek arkadaşı Errol Musk ile evlendi. Bu, Errol’un onu dövdüğü ve ailesiyle temasını kesmeyi zorladığı için fiziksel ve zihinsel taciz içeren evliliğinin başlangıcıydı. Ancak, Maye durumundan utandığı için ayrılmayı göze alamıyordu. Buna ek olarak, o zamanlar Güney Afrika’daki boşanma yasaları, kötü davranışları bir evliliği bitirmek için yeterli bir neden olarak görmüyordu.
1979’da boşanma yasaları değiştikten sonra, Maye nihayet bu evlilikten kurtulabildi. Yıllar sonra “A Woman Makes a Plan - Bir Kadın Plan Yapar” (2019) isimli kitabında, evliliği ile ilgili detayları paylaştı. Maye’in küfürlü, şiddet içeren ilişkilerde, kadınlar için cesaret verici öğütleri var: “Büyük bir değişiklik yaptığınız zaman, başlarda bu size korkutucu gelecek ama, unutmayın ki, bir kadın ömrü boyunca böyle bir muameleye boyun, eğip rıza göstermemelidir.”
Boşandığında 31 yaşında olan Maye, iki işini bir arada yürüterek para kazanmaya çalıştı. Huffington Post ile yaptığı bir röportajda şunları anlattı: “Boşandıktan sonra çocuklarımı çok az bir gelirle barındırmak ve beslemek zorunda kaldım. Yoksulluk insanı gerçekten çok çalıştırıyor. Çocuklarımdan biri sütünü döktüğü zaman ağladığımı hatırlıyorum. Ağladım çünkü o gün bir daha süt alamamıştım.”


Maye, ikinci el kıyafetler alarak çocuklarını ve kendini giydirdi. Diyetisyenlik becerilerini, çocuklarına fıstık ezmeli sandviçler, fasulye güveçleri gibi ucuz ve besleyici yemekler sağlamak için kullandı. “Çok sıkı çalışmam gerekiyordu. Tam zamanlı çalıştığım için kendimi hiç suçlu hissetmedim, çünkü fazla seçeneğim yoktu. Çocuklarıma bakmak en önemli öncelikti. Başımızın üzerinde bir çatı vardı, karnımız tok ve sırtımız pekti. Mütevazı küçük bir ev, temel yiyecekler ve basit giysilerle işin üstesinden gelebiliyordum.”
Maye o yıllarda büyük beden modelliği yaparken, üç çocuğu Elon, Kimbal ve Tosca’yı sık sık katıldığı defilelere götürürdü. Maye’in kendi ebeveynlerinin ev işlerinde ondan ve kardeşlerinden yardım istemeleri gibi, çocukları da ona yardım etti.

40’lı yaşlarında Kanada’da yeni bir hayat kurdu
Maye’in Kanada’da doğmuş olması sayesinde, çocukları da Kanada pasaportu alabildi. Elon 18 yaşındayken, Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde, liseden mezun olduktan sonra Kanada’ya gitti. Kardeşleri de gitmek isteyince, Maye çocuklarıyla birlikte Kanada’ya taşınmaya karar verdi. Kızı Tosca ile birlikte, Güney Afrika’daki evini ve arabasını satmak üzereyken, Maye bir ikilemin içerisindeydi: Birikimi olan bu maddi varlığından ve yıllarca inşa ettiği kariyerinden uzaklaşmalı mıydı? O anda kararını verdi, mallarını satacak ve Kanada’da çalışmaya devam edecekti. Bununla birlikte, Güney Afrika ülkeden dışarı çıkarılabilecek para miktarını sınırladığından, sattığı mülklerin parasının büyük çoğunluğu eline geçememişti.

Çocukları da çok başarılı
Maye Kanada’da yeni bir çalışma süreci başlattı. Beş ayrı işte birden çalışıyordu. Toronto Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu, beslenme dersleri veren bir üniversitede haftada iki kere ders verdi. Bir ajans için modellik yaptı, değişik ortamlarda konferanslar verdi ve ayrıca özel bir diyetisyen muayenehanesi de vardı.


Çocukları ise çok ders çalışıp burs alarak öğrenimlerini sürdürüyorlardı. Çünkü başka türlü annelerine destek veremezlerdi. Sonuç olarak büyük oğlu Elon Musk, buluşları ve Tesla Start Up şirketiyle dünyanın sayılı zenginleri arasına girerken, ikinci oğlu Kimbal kurduğu çiftliklerde yetiştirdiği organik sebze ve meyvelerin yanı sıra yiyecek ve beslenme konusunda dünyaca tanınan biri kişi. Kızı Tosca ise sinema dünyasında ünlü bir yapımcı.

Emeklilik planı yok
Maye bu yüksek enerjisini, güzelliğini ve dinamizmini; iyi beslenme, yürüyüş ve sevgi alışverişine bağlıyor. Akdeniz diyeti ile besleniyor. Vejetaryen olan Maye Musk, protein ihtiyacını yoğurt ve yumurtadan sağlıyor. Cildinin güzelliğini ise, güzel uyku, yağsız beslenme, cilt temizliği ve az makyaj olarak tarif ediyor.
Musk, hayat felsefesini şöyle açıklıyor: “Sen, zaman ile iyi geçinirsen, zaman da sana iyi davranır.” Yani yaşlanmayı felaket olarak algılamıyor. Bu nedenle 70 yaşındaki aktif ve ilham verici halini, 20’li yaşlardaki tecrübesiz ve ürkek haline tercih ediyor.

Sevgi dolu
Maye ne kadar yoğun olursa olsun tüm hafta sonlarını 3 çocuğu ve 10 torunu ve iki köpeği ile geçirmeyi tercih ediyor. Sevdikleriyle birlikte olduğu her dakikanın çok kıymetli olduğuna inanıyor. Televizyon seyretmekten ve boşa zaman geçirmekten çok hoşlanmıyor.
Kendisiyle çok barışık. Her fırsatta insanlara, hayvanlara ve hatta ağaçlara bile sarıldığını söyleyen Musk, sarılma eyleminin salgılattığı oksitosin hormonunun en büyük yaşam kaynağı olduğunu dile getiriyor. Her gün köpekleriyle 5 km. yürüyüş yapıyor.
Maye’in yakın zamanda yavaşlama planı yok. The New York Times’a verdiği söyleşiden bir alıntı: “Asla emekli olmayacağım. Annem asla emekli olmamıştı. Artık kimse beni istemeyene kadar çalışacağım ve sonra başka bir şey bulacağım ve ben yine de sevdiğim beslenme araştırması yapan bir diyetisyen olacağım.” 

Kaynaklar:
http://www.blography.com/
news/elon-musk-mom-maye-musk-facts
bigoody.com/kadın- dunyasi/maye-musk-kimdir/