Üstteki fotoğraf: Jeff Bezos, annesi Jacklyn ve babası Mike ile, Smithsonian Dergisi'nın ödül töreninde, 2016

Jeff Bezos’un adını duymayan yoktur herhalde. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, bugün dünyanın en zengin adamı olarak kabul ediliyor. Servetinin 180 milyar dolar civarı olduğu tahmin ediliyor.


New Mexico’da 1964’te doğan Bezos, Texas’ta büyüdü. Princeton Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri diplomaları aldı. Amazon’u 1994’te kurdu. Ben fi tarihinde Amerika’dan, Amazon’dan kitap ve müzik CD’si ısmarladığımızı hatırlarım, o zamanlar sadece bunlar satılıyordu. Zamanla Amazon çok büyüdü, dünyanın en büyük internetten satış şirketi oldu. Şimdilerde internetin bel kemiklerinden olan devasa AWS web sunucularıyla da biliniyorlar. Jeff Bezos, ayrıca havacılık ve uzay yolculukları ile de ilgileniyor.

Annesinin kişisel başarısı
Jeff Bezos’un başarısı gerçekten ilham verici. Ama annesinin kişisel başarısı da bir o kadar ilham verici ve hoş. Jeff Bezos’un annesi Jacklyn henüz 16 yaşındayken hamile kalmış. (Jeff’in öz babası Ted Jorgensen de ondan sadece iki yaş daha büyükmüş.) Okul idarecileri artık Jacklyn’in okula gelmemesini istemişlerse de onlara karşı çok mücadele vermiş. Sonunda okul, hiçbir arkadaşı ile okulun içinde veya dışında ilişki kurmaması; derslere sabah 5 dakika geç gelip, okuldan 5 dakika erken ayrılması; okul kafeteryasında yemek yememesi; diploma törenine katılmaması gibi şartlarla okula gelmesine ve mezun olmasına izin vermiş.


Jeff Bezos, onu evlat edinen babası Mike Bezos ile

Yaşam mücadelesi
Jacklyn oğlunu doğurmuş, mezun olmuş, oğlunun babası ile evlenmiş, ama daha bebeği 17 aylık bile değilken boşanmış. Sekreter olarak iş bulmuş. Oğluyla bir apartman dairesine taşınmış, kıt kanaat geçiniyormuş. Bir telefonu bile yokmuş, Jacklyn’in babası kızıyla her sabah konuşabilmek için küçük bir telsiz ayarlamış. Jacklyn, okula devam etmek konusunda çok ciddiymiş. Bir, gece-okulu bulmuş, hangi öğretmenler onu kucağında bebekle dersine kabul ettiyse, o öğretmenlerden ders almış. Okula hep iki çantayla gitmiş: Birisinde bebek bezleri ve biberonlar; diğerinde kitaplar, defterler, kalemler varmış. Jacklyn, oğlunu henüz dört yaşındayken evlat edinecek olan eşi Küba göçmeni Mike Bezos ile de bu gece kurslarında tanışmış. Ancak, şartlar neticesi üniversite diplomasını alamamış. Çünkü hem eşi Mike’ın işi için taşınmak zorunda kalmışlar, hem de Christina adlı bir kızları ve Mark isimli bir oğulları doğmuş. Okul da içinde ukde kalmış. Çocukları büyüyüp üniversiteye gidince o da heves edip yeniden okula başlamış ve çocuklarıyla beraber o da mezun olmuş, kırk yaşında diplomasını eline aldığında dünyaların onun olduğunu söylüyor.


Jeff Bezos NASA yetkilileri ile beraber, Blue Origin tesislerini gezerken, 2011

Jeff Bezos ve uzay şirketi
Jeff Bezos 2018’de, kendi havacılık ve uzay şirketi Blue Origin için bir ro-ro (kargo olarak tekerlekli araç taşıma) gemisi satın aldı. Gemiyi, bir iniş kalkış platformu olarak kullanılması amacı ile bir dizi onarım ve renovasyondan geçirtti. Aralık 2020’de geminin adını değiştirdi. Her zaman, her şeyini borçlu olduğunu ifade ettiği annesinin adına ithafen, gemiye Jacklyn adını verdi. Her şey yolunda giderse, Jacklyn gemisi, 2022’de uzaya roket fırlatılırken kullanılacak.

Kaynaklar:
https://www.cnbc.com/2019/06/14/jeff-bezoss-single-teen-mom-brought-him-to-night-school-with-her.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Bezos
https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Web_Services
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacklyn_(ship)