Fotoğraflar: Melissa Baron


Çocukken başlayan, gittikçe gelişen ve 21 yıl süren uzun bir spiritüel yolculuk… Bu sürecin sonunda küllerinden yeniden doğan bir şifacı astrolog… Sıradan bir yıldız haritası analizi değil yaptığı… Gerçeği arama yolculuğunda edindiği deneyim ve bilgilerle karşısına çıkan insanlara ezber bozan farklı spiritüel pencereler açan bir kadın… Ezoterizmin, mistisizmin ve felsefenin kesiştiği yerde bilge bir ruh, Beki Baron.

Siz bize Beki Baron’u nasıl tanıtırdınız?
1967 yılında İstanbul’da doğdum. Evli, iki kız annesiyim. Bir de hayatımı daha çok aydınlatan bir kız torunum var. Eğitim hayatıma gelince, liseyi Özel Şişli Koleji'nde tamamladıktan sonra yaşam okulunda öğrenmeye büyük bir hevesle devam etmekteyim. Beki Baron’u kısaca tarif etmek istersek, “Yolda olan”, “Akışta olan” ve “Evrenin işleyişini ve içerisindeki matematiği anlamaya çalışan bir insan” diyebiliriz. Değişik felsefelerin içinde barındırdığı gerçek bilgiye ulaşmaya, aslında kendini arama yolculuğunda kendini bulmaya çalışan bir yolcu.


Yıldızlarla yolculuğunuz ve mistisizme yakınlaşmanız nasıl başladı?
Geriye dönüp baktığımda, bilinmeyene karşı merak, çocukluk yıllarımda başladı diyebilirim. İçerisinde gizem barındıran konular her zaman ilgi alanım oldu ve olmaya da devam ediyor. Bu alanların en başında gelen ve bence en önemli olanı “İyi İnsan olmak”.  Uzun yıllar Kabala dinletilerinin ardından, hayatıma “Şifa” kavramı da dâhil oldu. Şifa aslında küçük bir kızken bile bir şekilde bilip kullandığım bir şeydi. Bunu önceleri doğallıkla ellerimi kullanarak yaparken, daha sonra Reiki ve uzaktan enerji verme teknikleriyle tanıştım. Eşzamanlı olarak, ilgim hastalıkların zihinsel sebeplerine de yöneldi. İnsanın kendi düşünceleri yani zihin aracılığıyla, hem psikolojisine hem de bedenine ne kadar zarar verebildiğine bizzat şahit oldum. 

Spiritüel yolda ilerleyenlerin genelde, kendine yol gösteren kaynakları veya hocaları oluyor. Siz bu yola kimlerle çıktınız?
1998 yılında, Reiki eğitimi aldığım zaman karşılığında bir miktar para ödemiştim. Sonra bunu çok sorguladım çünkü çok eski çağlardan itibaren inisiyasyonların hocalar tarafından el verme usulü ile gerçekleştiğinin bilincindeydim. Aynen, dediğiniz gibi, kişiler hocalarını özenle seçmelidir. Ben eğitim aldığım kişiden nefes yolu ile bu yola girdim ve Tanrı’nın bize bahşettiği nefesin para ile satılması Ülfer Özel hocam ile karşılaşmama vesile oldu. Nitekim Reiki’de 3. aşama Master seviyemi onun inisiyasyonu ile tamamladım. Bundan sonra da kendi yolum, ihtiyacı olana şifa vermek oldu.

Bugün Beki Baron’a baktığımız zaman, hayatında Astroloji, Kabala, Yoga, Tesbih, Yoga Mala, Doğal Taşlar, Bitkisel Yağlar var. Bunlar arasındaki önceliğiniz astrolojik harita öngörümü ve danışmanlık diyebilir miyiz?
Doğrudur. Danışanlarımın astrolojik haritalarını incelerken, yukarıda saydığınız tüm öğretilerin bir sentezi ile çalışıyorum. Onlara sadece yıldızların üzerlerindeki etkilerini değil, aynı zamanda çalıştığım diğer disiplinlerle birlikte pek çok farklı açıdan kapsamlı bir analiz yapıyorum. Bana sıkça sorulan “Burcumun taşı nedir?”, “Sağlığıma iyi gelen yağ ne olmalı?” gibi sorulara da harita üzerinden cevap veriyorum. 

Astroloji sizi neden bu kadar etkilemiş olabilir?
Doğrusu, doğada yaşanan her olayın gökyüzünden gelen etkilerle etkileşime geçtiğini içim hep biliyordu. Güneş tutulmaları sonrası ne oluyordu da deprem oluyordu, dolunaylarda neden bu kadar gergin oluyorduk gibi sorular hep kafamda cevap arar durumdaydı. Ta ki, 2006’da ilk astroloji eğitimime başlayana kadar.


Astronomi ile Astroloji arasındaki fark?
Astronomi gökbilimidir. Gökyüzünü inceleyen ve konular hakkında belgeler sunan ve sürekli yeni buluşlar ve araştırmalar içinde olan ve yeni keşiflere açık bilim dalıdır. Astroloji ise gökyüzünde bulunan yüzlerce asteroid, gezegenler ve sabit burçların kişiye özel doğum haritasındaki etkileşimini anlamak üzere çalışır. Teknolojinin olmadığı Eski zamanlarda Gök günlüğünün el ile hesaplanarak çıkartılan doğum haritaları bugün bilgisayar programları sayesinde pratiğe dökülmüş durumda. Doğduğumuz an gökyüzünün bir fotoğrafını çektiğimizi varsayalım; o anda yükselen sabit yıldız, dünyaya giriş anımızı ve içinde barındırdığı bireysel meselelerle nasıl bir hayat planına doğduğumuzu anlatır.

Yıllarca art arda heybenize kattığınız farklı eğitim süreçlerinden bize bahseder misiniz?
2006 da Hakan Kırkoğlu ile “Göklerin Bilgeliği” okulunda başladığım modern ve klasik astroloji eğitiminden 2010 yılında mezun oldum.  Bu eğitimin içinde okul bünyesinde “Etik Değerler”, “Danışanın Özel Haklarının Korunması” gibi birçok konuda yabancı hocalardan eğitim aldım. Danışmanlık çalışmalarım devam ederken yolda karşıma “Hermetik Kabalistik Astroloji” tabelası da çıktı. Mine Örs ile, uzun süren ancak çok verimli eğitimim 2020’de tamamlandı. Mezun oldum.  Ancak, sonsuz bilgi vahasında her zaman öğrenecek yeni bir şeyler var. Örneğin, Uranyen Astroloji eğitimim hâlen devam etmekte.


Beki Baron ve Miryam Şulam

Astroloji haritasını anlamak, insanın hayatına nasıl etki ediyor?    
Astroloji bizim bu dünya ile olan ilişkimizi anlatır. Bir kişinin karakterini, kişiliğini, kimliğini, duygularını,  psikolojisini, hayata bakış açısını, kariyerini, para durumunu, insan ilişkilerini.  Doğum haritamız bizlere kariyerimiz, hayatta neler yaptığımız, ne kadar öne çıkabildiğimiz ve hangi alanlara odaklanabildiğimiz konusunda bilgi verir. Bu konuları anlamak, yeteneklerimizi nasıl kullanacağımız konusunda bize iyi bir yol haritası oluşturur. Kişi önüne çıkabilecek tüm olumlu ve olumsuz şartları öğrendiğinde, hayat planı hakkında bu bilgileri yaşamına adapte edebilir. Neden bu başıma geldi şimdi gibi sorularla mücadele yerine, kabule geçip kendine yeni bir yol haritası çizebilir ve özgür iradesi ile kendisi için doğru olan seçimler yapabilir.

Son olarak, Kabalistik Astroloji nedir?
Ezoterik bir öğreti olan ve “Kabul etmek” anlamına gelen ve yaradılıştan beri var olan Kabala, Mısır rahipleri tarafından inisiye edilen Musa’ya verilmiş. İnsanın içindeki Tanrı parçacığının yani ruhun yeniden Tanrı’ya dönebilmesini sağlamak için, madde dünyada deneyimleri ile kat edilen yolda aslında yaradılışını, kendini, özünü aramak yolculuğudur da Kabala.  Kabalistik Hayat Ağacı bizi, yani insanı anlatır. “Ol dedi ve oldu” ve “Asıl kaynaktan yaratım başladı” fikrinden bu dünyaya inişimize, doğumumuza kadar olan süreci ve madde dünyada deneyimlediğimiz yaşam planımız ile tekrar kaynağa dönme hikâyesidir. Kabala Ezoterizmini anlamak ve astrolojik olarak kişinin doğum haritasını bu bilgilerle okumak, bize kişinin hangi noktada dengeye gelebileceği bilgisini verir.