Mayıs Ayı Önemli Gezegen Yerleşimleri ve 26 Mayıs Ay Tutulması

Mayıs Ayı Önemli Gezegen Yerleşimleri ve 26 Mayıs Ay Tutulması
Astroloji

Mayıs Ayı Önemli Gezegen Yerleşimleri ve 26 Mayıs Ay Tutulması

Mayıs ayında gökyüzünde önemli neler var? İlk önce bunlara bir bakalım. Sonrasında tutulma mevsimine girdiğimizi müjdelemek isterim.

1-Son iki buçuk aydır İkizler burcunda olan Mars, Mayıs ayı boyunca Yengeç burcunda hareket edecek. İkizler burcunda olduğu zamanlar önemliydi çünkü bir sonraki retrosunu önümüzdeki sene İkizler burcunda gerçekleştirecek. Bu önemli çünkü Mars’ın periyodları var ve bu periyodlar yalnızca retro yapacağı burçlarda ilk olarak kendilerini gösterir. Yani Şubat, Mart, Nisan aylarında kişisel hayatlarımızda ve dünyada oluşan konular yeniden revizyon için önümüzdeki sene ortaya çıkacak. Daha hızlı ve sert olarak yeniden yaşanmak üzere yaşamımıza girecek. Bu sebeple geçtiğimiz bu 3 ayda hayatlarımızda oluşan konuları çok ciddiye almamız, yaşamlarımızda gereken düzenlemeleri yapmamız ve başımıza gelen konuları hafife almamamız gerekiyor (sağlık, finans, gündelik hayat, ilişkiler). Mesela şimdilerde Ukrayna Rusya arasında sorun yaşanıyor, bu konu 2022’de Mars İkizler retrosunda yine kızışıp alevlenecek ve kanımca Ukrayna toprak bütünlüğüyle ilgili Rusya’ya yenik düşecek. Mars, 20 Ağustos 2022 tarihinde İkizlere girince yeni bir periyod başlatacak ve 29 Ekim 2022 tarihinde ise retroya geçip 2021 tarihindeki konuları abartılı bir şekilde yeniden ortaya koyacak. Bu tarihi not etmenizi ve askıda bir konu bırakmamanızı tavsiye ederim, minik sağlık sorunlarınız varsa bile ihmale gelmez, geç olmadan bunları yaptırın.
Mars, 10 Haziran 2021 tarihine kadar Yengeçte olacak. Dikkat edilmesi gereken bir durum çünkü Mars Yengeçte düşüktür. Savaşçı, saldırgan, atak, sabırsız ateşin simgesi Mars’ın ana kucağına düşmesi gibi düşünün. Kendini tabi ki bu şefkat ortamında rahat hissetmeyecektir çünkü doğasına aykırı olacaktır. Bu süreçte ev yaşamında, aile ilişkilerimizde oluşabilecek gerginlikler fazlaca olacak demektir. Özellikle Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak daha çok etki alacak bu sancılı süreçten. Yine aynı şekilde vatanımız, memlekette kavga, gıda ve kaynak için mücadele, içişlerinde huzursuzluk, iç çatışma, bankalarla ilgili krizler, aile şirketlerinde, aşiretlerde ayrılıklar, kadınların başkaldırısı, konut güvenliği ve yapılarıyla ilgili gelişmeler, ikametle ilgili karmaşalar gündeme gelebilir.

2-Bir diğer önemli gökyüzü hareketi de çoktandır beklenen Jüpiter’in kendi yönettiği Balık burcuna geçmesi. 19 Haziran tarihine kadar Balıkta düz harekette daha iyicil etkiler bekleyebiliriz ama sonrasında retroya geçmesi ve 17 Ekim tarihine kadar geri hareketi yine biraz zorlayıcı etkiler getirecektir. Bu geri harekette 22 derece Kovaya kadar gidecektir.

3-Tutulma sezonu açılıyor. 26 Mayıs 2021 tarihinde İkizler-Yay aksında bu yılın ilk tutulmasını yaşayacağız. Bu tutulma tam bir ay tutulması şeklinde gerçekleşecek ve saat 14.13’de 5 * Yay burcunda oluşacak.

Tutulma Türkiye’den izlenemeyecek. Tam tutulmayı görmek için Doğu Asya, Avustralya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika’nın batı kıyısı ya da Pasifik adalarında olmak gerekiyor.

Yine 5-6 Mayıs tarihlerinde 60 adet Eta Aquarid (Delta Kova) göktaşı yağmuru beklenmekte.

Tam tutulma atmosferden kırılarak üzerine düşen güneş ışığı nedeniyle turuncu ya da kırmızımsı renklerde görünecek. Bu tutulma 121 no.lu saros serisinin 56.’sı. 3 saat 7 dakika sürecek ve etkileri de 3 seneye yayılacak.

Tutulmalar aksını incelediğimde yaz tutulmalarında (26 Mayıs ve 10 Haziran 2021) Jüpiter Balık burcunda olacak. Jüpiter çok önemli çünkü tutulmanın yöneticisi olan gezegen, Balık burcunun 01 derecesindeki Jüpiter bize biraz iyimserlik verecek. Bulunduğu ev sağlık evi. Umarım ki biraz daha iyicil etkiler devrede olacaktır. Anın tutulma haritasında her ne kadar Jüpiter’in tutulmaya kare olması biraz sıkıntılı görünse de Merkür ile güzel bir açısı var. İki tutulmada da Merkür İkizler burcunda oldukça güçlü konumda. Daha analitik, bol bol bilgi taşıyan, hızlı bir konumda. Ayrıca Güneşten sonra doğduğundan daha sağlam ve kalıcı bilgiler, kararlar oluşturacaktır. Bilgi, haberleşme ve iletişim etkisinin maksimumda olduğu etkiler devrede olacak. Şifalanma, aşı konularının çok daha hız kazanması gündemimizde olacak. Bu bizi iki olasılığa götürüyor. Birincisi gerçekten salgının kontrol altına alınmasına dair ilk somut adımların atılması. İkincisi sürekli yeni bir şey öğrenen, paylaşan insanlar. Burası aydınlık tarafı, ancak bir yandan da inanılmaz bir bilgi kirliliği getiriyor.

Gerçek bilginin, uzun yolculuğuna çıkanların mükâfatlarını alabileceği tutulmalar bunlar. Makro ölçekte skandallar, ifşa edilen sırlar ortaya çıkabilir. Bireysel ölçekte de gaflet uykusunda olanlara karşı sağlam bir soğuk duş etkisi.

Tutulma haritasında ateş su ve toprak elementleri az iken hava elementi çok güçlü. Bu da bir kez daha bilimi, bilgiyi, teknolojiyi, toplulukları, şifalanmayı, terapiyi, kendimizi iyileştirme gücümüzü daha da arttırabileceğimizin sinyallerini veriyor.

Jüpiter bizi tanrısal olana yaklaştırırken harita yükselenindeki Başak vurgusu ve yöneticisi Merkür’ün pozisyonu ve Merkür’ün Tepe noktasındaki yerleşimi otoriteler, yönetimler, idarelerin günlük olaylarda verecekleri tepkilerin çelişkili olacağını, yönetim kararlarının halkı zorlayacağını, yeni kararlar ve kanunların da tepkilere rağmen çıkabileceğini gösteriyor. Özellikle sendikalar, kamu şirketleri, sağlık sektörü fazlaca baskı ve yaptırım altında kalabilir.

Tutulmada etkili olan yıldızları incelersek;
-Jabbah sabit yıldızı. Scorpius takımyıldızında yerleşmiştir. Anlamı hayat suyu demek. Akrebin baş tacı olan bir yıldız. Zorluklarla karşılaştırır ama buna karşılık da güç verir. Bu yıldıza haritanızda sahipseniz şayet, zorluk ve mücadelelerle de baş etmek zorunda olacağınızı bilmelisiniz. Mezopotamya’daki bulgulara göre Cennette unutulan Yaşam Ağacı anlamını da taşımaktadır.
-Marfik sabit yıldızı.  Ophicius takımyıldızından Satürn ve Venüs karakterindedir. Yılan taşıyıcı adamın dirseğinde yer almaktadır. İyi kalpli, baştan çıkarıcı, insanları iyileştiren ve tedavi eden şifacı bir yıldızdır. Tedavi etme kabiliyeti verir. (Bu yıldızın bu tutulmayla kavuşumu koronanın şifası için gerçekten ümit ve ilham vermekte.)

Tutulma Türkiye’nin 6 ve 12 evlerini etkileyecek. İş hayatı, kamusal alanlar, sağlık sektörü, belediyeler, şehircilik, planlama, kadınlarla ilgili konular ön planda olacak. Eğitimin kapalı alanda yapılacağı (yani evden eğitim) bu konuda halkın daha bilinçleneceği, yeni öğrenim metotlarının oluşabileceği vurgusu da var. Ticarette gizli konular ortaya çıkabilir. Tutulma haritasındaki Venüs’ün de Türkiye’nin 12 evine düşmesi diplomasi, eğlence, sanat, ekonomi konularında belirsizliklerin olduğunu, bir süre daha kısıtlamalarla haşır neşir olacağımızı açıkça gösteriyor. Bunun dışında ani oluşabilecek ekonomik sıkıntılar özellikle borsa için riskli bir döneme işaret ediyor. Spor ve sanat camiasından daha çok maddi sorunlar ve sağlıkla ilgi üzücü haber almamız mümkün. Balıktaki Neptün’ün Türkiye’nin 10 evinden geçmesi hükümet kanadında nifakların, belirsizliklerin çok artacağına, sisli puslu bir zemine işaret ediyor.

Koç aile ilişkilerine çok dikkat etmeli.

Boğa kardeşler, kuzenler, komşularla iletişimde sorun yaşayabilir.

İkizler aile kaynaklı para sorunları yaşayabilir. Aile şirketi kurmak için uygun zaman değil.

Yengeç ailelerine kırılıp içine kapanabilir.

Aslan fazlaca kuruntu yapabilir, sağlığa ve ailenin sağlığına dikkat.

Başak arkadaş çevresiyle ilgili bir sıkıntı yaşaması muhtemel.

Terazi ailevi problemleri sebebiyle iş hayatında sorun oluşabilir (ya da tersi). Sorunları yansıtmamaya çalışın.

Akrep yurt dışı kaynaklı bir iş veya yakın akraba sorunu oluşabilir.

Yay beklediğiniz bir para gecikebilir ya da miras, nafaka, sigorta, banka kredisinde pürüz oluşabilir.

Oğlak eş veya ortakla ilgili sorun yaşayabilir.

Kova yanında çalıştırdığı kişi, işi veya sağlığıyla ilgili sorun yaşayabilir.

Balık çocukları, flörtleri, sanatıyla ilgili problemler oluşabilir.