Güçlü dişi arketip: Asteroid tanrıçası JUNO ve astrolojideki anlamı

Güçlü dişi arketip: Asteroid tanrıçası JUNO ve astrolojideki anlamı
Astroloji

Güçlü dişi arketip: Asteroid tanrıçası JUNO ve astrolojideki anlamı

Juno asteroid kuşağı Mars ile Jüpiter arasında bulunur. 11. büyük asteroid olup 1 Eylül 1804 tarihinde Alman astronom Karl L. Harding tarafından keşfedilmiştir.

Juno (Hera), Rhea ile Kronos’un (Satürn) altı çocuğundan biriydi. Kardeşleri Zeus (Jüpiter), Poseidon (Neptün), Hades (Pluto), Demeter (Ceres), ve Hestia (Vesta) idi. Juno aynı zamanda Olimpus Tepesi’nin kanunlar koyucu tanrısı Zeus’un eşiydi. En büyük tanrıça, cennetlerin kraliçesi ve evlilik koruyucusuydu.

Evlilik Tanrıçası
Juno, Roma mitolojisinde Jüpiter’in kız kardeşi ve eşi Mars’ın annesidir. Tanrılar kraliçesidir. Juno Evlilik Tanrıçası’dır. Juno gençleşme, tazelenme anlamını taşır. Haziran ayı; İngilizce adıyla June, eski Latincede Junius adını bir tanrıça olan Juno’dan almıştır. Roma kültüründe Haziran ayı temsilî olarak Juno’ya adanmış. Geleneksel olarak Haziran ayında Juno’ya adak adayan, ondan iyilik ve koruyuculuk bahşetmesini dileyen ritüeller yapılmaktaymış. Juno kadınsı gücün ve kadın-erkek eşitliğinin simgesi olarak yine mitolojide yerini almıştır. 

Mitolojik kaynaklar
İlişkiler, ilişkilerimiz dediğimiz zaman şöyle bir mitolojiye dönsek ve Juno için mitolojik kaynaklardan gelen bilgilere kısaca değinmek istersek;

Eski Yunan ve Roma mitolojisinde tanrılar ile evli olan sadece iki tanrıça karşımıza çıkmakta. Tanrılar, yönetimdeki güç ve kudretlerine başka bir ortak dâhil etmemek için resmî evliliğe uzak durmuşlar. Sadece iki tanrı hariç hiçbir tanrı bir tanrıça ile resmî evlilik yapmamış. Resmî evlilik yapmış olan tanrıçalardan biri eski Yunan mitolojisi tanrıçası Hera’dır. Hera, mitolojide gerçek evlilik yapmış olarak kabul edilir ve Roma mitolojisinde karşımıza Juno olarak çıkar. Juno, Zeus ile - bir diğer ismi Jüpiter ile resmî olarak evlenen ve bir aşk evliliğinden bahsedilen tek tanrıça olarak mitolojide yerini alır.

İlişkilerimiz ile ilgili önemli unsurlar
Mitolojide Zeus ile olan evliliklerinin 300 yıl sürdüğü söylenilen Juno, bir doğum haritasında genel olarak eş hakkında bilgi verici bir gösterge olarak çalışırken bir diğer yandan kişinin uzun süreli ilişkilerinde, evliliğinde ve eş seçiminde neyi aradığı hakkında da önemli bilgiler veren bir kaynak oluşturur. Venüs, Mars ve Juno ilişkilerimiz ile ilgili 3 önemli astrolojik unsuru ifade ederler. 

İlişki haritaları olarak da adlandırabileceğimiz sinastri haritalar da uyum ve karmik bağ bakımından yine önemli bir göstergedir. Uzun süreli ilişkilerimizde, evliliğimizde neyi aradığımızı, beklediğimizi, neye ihtiyaç duyduğumuzu anlatır. Juno’nun yerleşmiş olduğu burç, aradığımız ruh eşimiz hakkında bizi bile şaşırtan ipuçları verebilir.

Venüs ile özellikleri benzerdir ama Venüs başlangıçtaki çekicilik ve âşık olmayı temsil ederken, Juno izlenip izlenmemesi gereken bağlılık hakkındadır. Juno evlilik ve ortaklıkla bağlantıdır. Juno’da ciddiyet vardır. Çünkü kendisi resmî eştir.

Juno yaratıcı gücü, hayatı ve gençliği anlatır, doğumla ilintilidir. Jüpiter’le ilgili bir asteroitdir. Jüpiter ve Minerva ile birlikte Capitol üçlemesini oluşturur. Juno’nun farklı yönlerine adanmış kült günleri vardır:

1 Şubat’ta Juno Sospita

1 Mart’ta Juno Lucina

1 Haziran’da Juno Moneta

1 Ekim’de Juno Sororia

En yaygın figürü Juno Regina idi (Kraliçe Juno). Juno Moneta Roma İmparatorluğu’nun ekonomisiyle ilgili iken, Juno Lucina doğum ve aileyi anlatır, çocukları ışığa taşıyan yönüdür. Ayrıca mitolojide meyve tanrıçası Pomona olarak da adı geçmektedir.

Juno’nun bir özelliği de Jüpiter gibi şimşekler gönderebilmesidir.

Juno sadakat, bağlılık ve taahhüt altına girmeyi vurgular. Sosyal adet ve vazifeler altındaki kadın vatandaştır.

Astrolojide Juno
Astrolojide Juno, bizzat sosyal gelenekleri ve seremonileri temsil eder. Düğün ve benzeri seremoniler Juno’nun alanıdır. Burada giyim, kuşam, süsleme, dekorasyon, güzelleştirme konuları Juno tarafından temsil edilir. Tüm sosyal âdetler, gelenekler, görenekler, kurallar, adab-ı muaşeret, davranış kuralları, teamüller, hanımefendilik ilkeleri ve zarafet Juno’dur.

Juno, Zeus’la evliliğinde defalarca aldatıldı, ancak Juno sadık kaldı. Juno’nun tepkisi intikam almaktır. Mitolojide, Zeus’la olan kaçamakları yüzünden Juno’nun intikam dolu gazabına uğramış karakter çoktur. Juno eşit ilişkidir. Bir evlilikte iki tarafın adil ve denk birlikteliğidir. Adalet ve eşitlik bozulduğunda Juno’nun kıskanç yüzünü görürüz. Yani Juno aldatıldığını öğrenirse çok kıskançlaşabilir ve zararlı olabilir. Bu önemli bir yönüdür.

Zeus’un yanında olmak Juno için kolay değildi. Zeus’un kendisiyle eşit olarak addetmiş olduğu ve kendisine eş almış olduğu tek tanrıçaydı. Diğer tarafta Zeus’un sayısız sevgilileri vardı. Juno bunları kıskandı ve bazılarından büyük intikam aldı. Özellikle o kişilerden ve Zeus’tan doğmuş olan çocuklarından intikam aldı. Kurbanları arasında Apollo’nun annesi olan Leto vardı.

Juno evliliği çok ciddiye aldı ve bu kurumu hep korumaya çalıştı, en başta kendisi eşine dürüst ve sadık davrandı. Zeus’a üç çocuk verdi. Haritadaki Juno uzun süreli yaşayacağınız ilişki tipini ve modelini gösterir.

Juno kadınlığın sezonlarını da temsil eder. Annelik ve Evlilik. Juno’da bir kadının üç sezonunu görürüz. Bu üç aşama Hebe, Hera ve Hekate’dir. Bunlar bakire kız, evli kadın ve yaşlanmış yalnız kadındır.

Astrolojik bir prensip olarak Juno evlilikte eşitliği gösterir. Juno, biriyle uzun süreli taahhütlü ilişkiye girmektir. Bire bir ilişkidir. Juno ayrıca bir şeyi sürdürmeyi, idame ettirmeyi de vurgular.

Asteroidlerin keşfiyle feminenin yeni imgelerinden biridir Juno. Ona bu alanda Vesta, Ceres ve Pallas da eşlik etmektedir. Sosyo-kültürel arenada Feminizmle beraber feminen güç tekrar kazanıldı. Astrolojide de asteroidlerin kullanılmaya başlanmasıyla kadim dişi bilgelik tekrar bilince geldi.

Uzun süreli ilişkiler
Sinastri haritalarında (ikili ilişki haritaları) Juno’nun güzel açıları uzun süreli ilişkiler için iyi bir pozisyondur. Zorlu Juno açıları ise kıskançlığın, ilişkideki kişisel çatışmaların veya sadakatsizliğin göstergeleri olabilir.

Juno zodyağın burçlarından Terazi ve Akreple de ilişkilendirilir, bunun sebebi Terazi’nin çiftler ve Akrep’in de kıskançlıkla nam yapmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Aşağıdaki yorumlar Juno’nun gezegenlerle olan pozitif görünümlerinde yapılır (kavuşum, sekstil, trine açılar).
Juno/Güneş – Juno Güneşi kendisini anlayacak ve kendisiyle aynı hedeflere sahip biri olarak görür. Dinamik bir görüntüdür ve iki kişiyi daha yükseğe taşır. Güven veren sevgi dolu bir ilişki vadeder.

Juno/Ay – En favori yerleşimdir. Juno Ayı psişik seviyede anlar. Bu pozisyon ilişkiyi rahat götürür ve anlaşmazlıklar da çabuk atlatılır. Çünkü Juno ayı besler. Uyum ve denge yakalanır.

Juno/Merkür – Güçlü bir sinastri bağlantısı değildir. Ama fikirlerinizi dinleyecek bir partner olacaktır. Ama Merkür çok hızlı olduğundan bu biraz zorlayıcı olabilir çünkü Juno daha yavaş hareket etmek ister.

Juno/Venüs – Juno Venüs’ün fiziksel güzelliğinden etkilenecektir. Aradığı kişiyi bulmak, ideallerine ulaşmayı temsil eder. Bu açı büyülü bir masal gibi olabilir ve kişiler tam da aradığımı buldum diyebilir. Aynen Ayda olduğu gibi uyum ve karşılıklı anlaşma vardır.

Juno/Mars – Taraflardan her biri hayallere ulaşmak için birbirlerini harekete geçireceklerdir. Özellikle birbirlerine kendilerini adadıklarını ifade ettikten sonra hiçbir şey onları durduramayacaktır. Tutkulu bir ilişki olacaktır.

Juno/Jüpiter – Bu pozisyon ruh eşi gibi addedilebilir veya eşini sanki tek bir kişiymişiz gibi addetmek. Benzer felsefe ve inançlara sahip olur kişiler. Partnerinize güvenmeyi öğrenin ve aranızdaki sevgiyi büyütün.

Juno/Neptün – Juno partnerini affetmek ya da yaptıklarını görmemezlikten gelmeye çalışacaktır. Sevgi vardır ama daha ilahidir. Hatalar görülmez ama biraz hayal dünyasında yaşayan çifti ifade eder.

Juno/Uranüs – Hızlı ve manyetik bir çekim olur kişiler arasında. Ama ilişki hızlı başlayıp hızlı biter genellikle. Uranüs özgürlüğü sever, bağlanmak, evlenmek, ciddi ilişki ona uymaz. Ama Juno onu etkileyip büyüleyebilir. Kendisine şimdiye kadar ihtiyacı olmamış olan bir şeyi sunabilir çünkü.

Juno/Satürn – Bu pozisyon kişileri ayrı bile olsalar birbirlerine bağlı tutabilir. Sığ bir birlikteliktir. Kısıtlayıcıdır. Genelde erkek tarafı yaşça büyüktür. İlgi alaka fazla gösterilmez. Ciddi görünümlü romantiklikten uzak bir beraberliktir. Sıkıcı olabilir. Ama erkek tarafı bu ilişkiyi yaşamak için uğraşacak ve kolay kolay bitirmeye yanaşmayacaktır.

Juno/Pluto – Bu ilişki karanlık ve tüketici olacaktır. Pluto’nun esrarengiz tarafı Juno’yu dönüştürüp kendi başına hareket edebilmesine yardımcı olacaktır. Kadın güçlenecek ve savaşma gücünü kazanacaktır.