Salih Bolat’ın seçilmiş şiirlerinden oluşan kitabı “Premiere Neige (İlk Kar)” adıyla Fransa’da yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde Domens Yayınevi tarafından yayınlanan ve seçkin kitabevlerine dağıtılan kitabı Claire Lajus Fransızcaya çevirdi. Lajus, kitaba yazdığı giriş yazısında şöyle diyor: “Şiir çevirmek bana göre iki dil çevirmek gibidir. Biri yabancı dil, burada Türkçe oluyor ve diğeri şairin kendi evrenini ifade etmek için yarattığı özel dilidir.”


Kendisi de şair olan Claire Lajus, Salih Bolat’ın on şiir kitabından seçtiği kırk kadar şiirini çevirme sürecinin, iki yıllık bir titiz çalışmayı kapsadığını söylüyor ve ekliyor: “Fransızca konuşan okura her görüntünün içerdiği tonu, göz kamaştırıcı ve ışıklı gölgeyi iletmek için titiz bir çaba gerekti. Umarım bu şiirin tüm özgünlüğünü Fransızcaya aktarabilmişimdir.”


Claire Lajus

Türkçe şiirin, Fransızca konuşulan ülkelerde ve Batı dillerinde tanınması için çaba harcayan Claire Lajus, “Revue Ayna” adlı bir internet dergisinin de yönetmenidir. Gülten Akın, Metin Altıok, Ahmed Arif, Özdemir İnce, Ataol Behramoğlu, Haydar Ergülen, Neşe Yaşın gibi birçok şairin tanıtıldığı “Revue Ayna”, Fransa’da geniş bir okur kitlesi tarafından izlenmektedir.