Pınar Türenç, Türkiye Basın Konseyi Başkanlığına yeniden seçildi

Pınar Türenç, Türkiye Basın Konseyi Başkanlığına yeniden seçildi
HABER

Pınar Türenç, Türkiye Basın Konseyi Başkanlığına yeniden seçildi

Pınar Türenç: “Özgür basın ve medya etiğinin korunması için mücadelemize devam edeceğiz.”

Oktay Ekşi: “Medyamız bugün en karanlık dönemini yaşıyor.”

Kasım ayının ikinci haftasında, Basın Konseyi Üyeler Kurulu toplantısı gerçekleştirildi ve üç yıl süreyle görev yapacak yeni Yüksek Kurul üyeleri seçildi. Türkiye çapında basın kuruluşlarının ilk kadın başkanı olan Pınar Türenç, Türkiye Basın Konseyi Başkanlığı görevine üçüncü kez getirildi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Levent’teki tesislerinde gerçekleştirilen toplantı, Başkan Pınar Türenç’in konuşmasıyla başladı. Basın Konseyi’nin en üst organının Üyeler Kurulu olduğunu ve o gün yapılacak seçimde 3 yıl için görevlendireceği Yüksek Kurul’un, basın özgürlüğü ve medya etik değerlerinin yaşatılması için taze kanla mücadelesine devam edeceğini söyledi.

Basın Konseylerinin asıl amacındaki anahtar kelimenin ‘özgürlükler’ olduğunu belirten Pınar Türenç, “Mücadele etmenin kutsal olduğuna inanarak, özgürlükler için çalışmaya kararlıyız. Özgürlüklerin örselendiği, yaşam alanlarımızın her açıdan daraldığı bu süreçte, Basın Konseyi gibi kurumların önemi de daha büyümektedir. Yanlışların karşısında, cesaretle halktan ve yasalardan aldığı güçle susmamayı kendine görev edinenler, yarınlara umutla yürümek isteyenlerdir. Demokrasilerin vazgeçilmez değeri olan özgür ve bağımsız basın, kuşkusuz olmazsa olmazımızdır. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkının kutsallığından taviz vermeden mücadele başlıca görevimizdir” dedi.

Pınar Türenç konuşmasının ardından, Basın Konseyi’nin kurucusu ve uzun süre başkanlığını yapan gazeteci-yazar Oktay Ekşi’yi “Onursal Başkanlık” takdimi için kürsüye davet etti ve belgesini verdi.


Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun oybirliği ile ‘Basın özgürlüğü ve medya etik ilkeleri için çalışmaları, kurumun yaşatılmasında özverili hizmeti’ nedeniyle “Onursal Başkan” seçtiği Oktay Ekşi de yaptığı konuşmada, Basın Konseyi Başkanlığı’nın, bugüne kadar yaptığı tüm görevlerden daha onurlu bir sıfat olduğunu söyledi ve Basın Konseyi’ni bugünlere daha başarılı şekilde ulaştıran yöneticilere teşekkür etti.

Basın Konseyi’nin, kurulduğu yıllara göre bugün görevinin daha zor olduğunu vurgulayan Ekşi, konuşmasında, Türkiye’de medyanın 190 yıllık tarih sürecinin üçte birine tanıklık ettiğini belirtti, “Basın Konseyi sorumluluğunu onurla taşıyor. Şaşmadan, şaşırtmadan görev yapıyor” dedi.

Oktay Ekşi, Türkiye’nin 13 yıldır Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde kendisine 153 ve 155’inci sıralarda ancak yer bulabildiğini, Bangladeş ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin de altında olduğunu hatırlattı.

Konuşmaların ardından seçime geçildi ve üç yıllık süre için görev yapacak Yüksek Kurul’un gazeteci kontenjanından 12, okuyucu temsilcisi kontenjanından 14 üye belirlendi. 

Yüksek Kurula seçilenler
Üyeler Kurulu toplantısında Yüksek Kurul’un gazeteci kontenjanından 12, okur temsilcisi kontenjanından ise 14 üye seçildi. Seçilen üyeler:

Gazeteci Üyeler
Okşan Atasoy, Tufan Türenç, Doğan Satmış, Barış Terkoğlu, Murat Ağırel, Misket Dikmen, Pınar Türenç, Atilla Gökçe, Fehmi Ketenci, Yazgülü Aldoğan, Turgay Noyan ve İpek Özbey.

Okur Temsilcisi Üyeler
Hüsamettin Cindoruk, Murat Önok, Başar Yaltı, Namık Tan, Yaman Törüner, İlter Turan, Suat Gezgin, Cem Şenler, Muhammed Şahin, Tamer Atabarut, Fatoş Adiloğlu, Hulusi Turgut, Nilay Arat ve Üstün Ünügür.