Koç Üniversitesi Yayınları, Batı tarzında yapıtlar veren ilk şairimiz Tevfik Fikret’i (1867-1915), doğumunun 154. yılında anıyor. Bütün zamanlar için edebiyatımızın büyük yaratıcılarından olan şair, yaşamı, yapıtları ve edebiyatımıza getirdiği yeniliklerle büyük bir temel taşıdır.

Koç Üniversitesi Yayınları’nın “Armağan Kitaplar” dizisinin ilki olan Tevfik Fikret kitabına eşlik eden onlarca şiir, fotoğraf, resim ve çizimden seçilen görsel malzemeden “dijital büyütme”lerle kurulmuş olan sergi ise 13 Aralık 2021 tarihine kadar Schneidertempel Sanat Merkezi’nde (Karaköy-İstanbul) sergileniyor. Serginin küratörü, Tevfik Fikret kitabını hazırlayan Turgut Çeviker.

Tevfik Fikret kitabı, ölümünden 106 yıl sonra o’na çok farklı bir biçimde bakmayı deneyen bir armağan. Kitabın dörtte üçünü “dünkü metinler”, dörtte birini 1970 sonrası yazarların “bugünkü metinler”i oluşturuyor. Bu seçim, geçmişten bugüne uzanan yüzyıllık değerlendirmeler retrospektifi sunuyor. Bu kurgu, yazarların sanatçıyı zaman içinde ele alışlarındaki -değişen ve gelişen- dil, biçem, dünya görüşü, edebiyat anlayışı ve eleştiri tutumlarını da belgeliyor.

Turgut Çeviker, 1950’de Çarşamba’da (Samsun) doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Çarşamba’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde başladığı Türkoloji eğitimine, Ankara Üniversitesi DTCF’de devam etti ve okulu son sınıftan terk etti. 1972-1978 yılları arasında Yeşilçam’da yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1977’den başlayarak mizah kültürü üzerine çalışmalara yöneldi. 1993’te İris Yayıncılık ve Filmcilik’i kurdu ve mizah kültürü üzerine dergi ve kitaplar yayımladı.