Eskiden “Erkek Fato” diye anılırdı, sözünü sakınmamak ve tavır almaktan korkmamak gibi özellikler erkeklere yakıştırıldığı için… Rol arkadaşı Cüneyt Arkın ise Fatma Girik’i “alçak gönüllü, zarif, ince, dünyalar güzeli bir hanımefendi” olarak tanıyor.

Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncasının yapraklarından biri düştü, Fatma Girik’i 24 Ocak’ta kaybettik. Sinemaya adım attığı zamanlardan 79 yaşında aramızdan ayrıldığı güne kadar, onu hep mavi gözlerindeki ışıkla hatırlayacağız. Çok güzeldi ve bu umurunda değil gibiydi. Dış görünüşe aldırmama halinin, gençliğin uçarılığından kaynaklanmadığını yıllar sonra anladık. Teni ha pürüzsüz ha kırışık, kendini hiç yadırgamadı, biz de bunu görüp kabullendik. Güzel aktrislerin içindeki en sahici kadın olduğunu söylemek, sanırım abartı olmaz. O kadar sahiciydi ki, kimse onun neden meslektaşları gibi estetik yaptırmadığı üzerine kafa bile yormadı. Hep kendi gibi yaşamış, doğru bildiğinden şaşmamış, buna rağmen çoğu kişiye nasip olmayacak şekilde, insanların gözünde ayrıcalıklı bir yer edinmişti. 


Fatm Girik, Ayhan Işık'la film setinde


Ölene kadar bırakmayacağı Memduh Ün ona başrol teklif ettiğinde 15 yaşındaydı. 180’den fazla filmde ve birkaç dizide oynadı. Gözü pek bir oyuncuydu, buz gibi sulara atlamaktan, ağır yükleri sırtlamaktan korkmazdı. Fatma Girik stardı ve starlarda nadir görülen bir özelliğe sahipti: Bizden biri olduğunu unutmamıştı. Köylü ya da kentli, tuttuğunu koparan, güçlü ve gururlu kadın karakterleri, 3 Altın Portakal ve 4 Altın Koza ile taçlandı.

Siyasetle yakından ilgiliydi, 1989-1994 yıllarında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Beş yıl sokak sokak gezdi, yoksullara özellikle eğildi, tepesi attığında ağzına geleni söylemesiyle öne çıktı, rüşvet tekliflerini kendi üslubuyla geri çevirdi. Dürüstlüğünü, bitmeyen enerjisini, dobralığıyla birleştiren Söz Fato’da programıyla düzenbazların korkulu rüyası haline gelmişti, sonradan o dönem holdingleri geride bırakan bir meblağ ile vergi rekortmeni olduğunu açıkladı. Ölümüne yakın verdiği bir röportajda servetini şöyle listeliyordu: annesi, evi, arabası, eski bir küpe ve yüzüğü, 17 kedisi ve 5 köpeği…

Fatma Girik sadece oyunculuğuyla değil, kişiliğiyle de hatırlanacak. O mütevazı güzel kadının cümleleriyle yazıyı bitirelim: “Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim, kimseye şımarıklık ya da güç gösterisi yapmadım. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyadaki her şeyden daha zordur.”