Yıl 1967, “Sevgili Öğretmenim” - “To Sir, With Love” filmini seyrettiğim zaman çok etkilenmiştim. Asıl mesleği mühendislik olsa da, ancak kenar mahallelerin birinde deneyimsiz, üstelik siyahi bir öğretmen olarak iş bulan ve onca disiplinsiz öğrenci ile arkadaş olmayı denemesini konu alan film gişe rekorlarını kırmıştı. Küçük bir bütçe ile yapılmış olan filmin bu başarısı pek de öngörülmüş değildi. Şüphesiz bunda ünlü oyuncu Sidney Poitier’nin içtenliği, rolüne tam hakkını vermesi önemli bir unsur.

Sidney Poitier “Sevgili Öğretmenim” adlı filmini çekmeden birkaç yıl evvel “Çayırdaki Zambak”  - “Lilies of the Field” filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Akademi - Oscar ödülünü alır. Filmin bütçesini sağlamakta zorluk çeken yönetmen Ralph Nelson kredi için evini teminat olarak göstermek zorunda kalır. 14 günde çekilen filmde Sidney Poitier aldığı ücretten feragat etse de film kendisine En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirir. Böylece bir ana kategoride Oscar alan ilk siyahi aktör olarak tarihe geçer.

Sidney Poitier kimdir?
Sidney Poitier başarılı bir aktör olarak sinema tarihine imzasını atsa da hayata hiç de o kadar şanslı başlamadı. Babası Reginald James Poitier, gezici bir domates satıcısıydı. Babasını, “Çok iyi adamdı, parmaklarını kemiklerine kadar çalıştırırdı” diye anlatan Poitier, zorlu çocukluğunu bir kez daha hatırlatmış oluyordu. 20 Şubat 1927’de prematüre bir bebek olarak dünyaya gelen ünlü sanatçı, hayata tutunacak ünlü bir aktör ve barış elçisi olacaktı.

Sidney Poitier sadece 2 yıl okula gidebildi. 12 yaşından itibaren pek çok sıradan işte çalıştı. 16 yaşındayken aktör olma isteği ile New York’a gitti ve oyunculuk seçmelerine katıldı. Ancak verilen teksti okuyamadı. Bu başarısız girişimi onu hayal kırıklığına uğratsa da pes ettirmedi. Çalıştığı restoranda karşılaştığı yaşlı garson ile gece gündüz çalışarak 6 ay sonra tekrar girdiği sınavı kazandı.

Sidney Poitier 51 yapımda oyunculuk, 9 filmde yönetmenlik, 1 filmde yapımcılık ve 1 filmde senaristlik yaptı. Sıra dışı hayatını ve ayrımcılık ile mücadelesini konu alan belgeseli 2008 yılında Alman-Fransız kültür televizyonu Arte’de yayınlandı.


Poitier, beyazperdede aşağılanan siyahilerin haklarını korudu ve tüm bunların ötesinde bir diplomat oldu. 1997’den 2007’ye kadar Japonya’da Bahama Büyükelçisi olarak görev yaptı. Walt Disney Company temsilciliği görevini de başarı ile tamamladı. 2009 yılında ABD Başkanı Obama tarafından insanlığa katkılarından dolayı ülkenin en yüksek sivil nişanı “Başkanlık Özgürlük Madalyası” ile taltif edildi.

Sidney Poitier 6 Ocak 2022’de Los Angeles’te 94 yaşında hayatını kaybetti. Anıları ardında bırakarak…

Kaynakça:
https://imdb.com
https://haber.seçimi.net
https://onedio.com
https://www.cumhuriyet.com.tr
https://genius.com