Yönetici gezegeni: Kızıl gezegen Mars

Elementi: Ateş

Cinsiyeti: Eril

Temsil ettiği ev: 1. Ev

Rengi: Kırmızı

Niteliği: Kardinal

Uğurlu günü: Salı

Mizacı: Ateşi, sıcak ve kuru

Uğurlu sayıları: 6, 9, 15, 18, 26

Uğurlu taşları: Opal, Turmalin, Yakut, Jasper, Akik

Gizli tutkusu: Bir numara olmak

Vücutta temsil ettiği bölge: Baş ve yüz

Koç burcu cesareti, atılganlığı, sabırsızlığı, her şeye atılma isteği, yılmayan kapasitesi, kara gözlülüğü, mücadeleciliği ve liderliğiyle ön plana çıkar. Ateşli, tutkulu, hedeflerine yönelik savaşçı bir enerji barındırır yapısında. Koç Öncü bir burçtur. Öncünün astrolojideki anlamı başlatan, hızlı olayları beraberinde getiren, dizginlenemeyen bir arketiptir. Zaten ateş burçları genelde özgürlüklerine düşkün, kendi başlarına hareket etmeyi seven, egoları ön planda ve kendi varlıklarını fazlaca ortaya koyma eğilimindedir. Akım belirleyicidirler; arkadaş ortamlarında partileri, organizasyonları başlatan onlardır.


Koç zekâsı sayesinde çok şeyin altından kalkar. Stratejik ve hedefe kilitli olduğundan kandırılması zor bir burçtur. Koç rekabetçidir. Enerjisini harcamaya odaklı olduğundan bir konuda sonuna kadar gitmeye çalışır, azim gösterir ve başarıyı yakalamakla ilgilenir. İş bitiricidir. Liderlik vasfı ağır bastığından iş yaşamlarında yönetilmekten çok yönetmeyi tercih eder. Hizmet veren olmak çoğu zaman ağır geldiğinden kendi işini kurmaya meyilli olur.

Çekici bir enerjisi vardır Koç’un. Benlik duygusu ön plandadır. Giyinişi, duruşu, ortamdaki statüsü önemlidir. Özgüveni oldukça fazladır. Kincidir ve fazla fedakârlık yapmaktan hoşlanmaz. Adımlarını, geleceği düşünerek atar. Sevdiklerini sahiplenir ve kıskanır. Kendisine karışılmasından hoşlanmaz. Başkalarının işine karışmaz ama kendisininkine de karışılmasına çok öfkelenir.

Koç meraklı ve inatçıdır
Fikrinden asla vazgeçmeyecek kadar inatçı… Israrcılığı ve takıntıları çevresini zorlar. Tutucu tavırlar sergileyebilir. Hâkimiyet ve otorite onunla ilgilidir.

İlkbaharla ilgilidir, günlerin uzamasını gösterir. Ekinoks da bu burçla ilişkilendirilir.

Yöneticisi Mars’tır. Mars (Ares)’ın mitolojide savaş tanrısı olması sebebiyle Koç’un bu kara gözlülüğüne, savaşma azmine şaşırmamak gerek tabii ki.

Koç bir anda alevlenir, olayın tam da ne olduğunu anlamadan fevri davranabilir ama sonrasında sakinleşip gereken soruları sormaya başlar. Fevriliği ve ani çıkışları düzeltilmesi gereken gölge yanlarındandır.

Bir Koç mutlaka spor yapmalıdır. Zaten burcu bunu ondan talep etmektedir. Koç eşittir faaliyet, hareket ve de özellikle disiplinli yapılacak egzersizler. Mars da askerlik konularıyla ilgili olduğundan bir Koç spor yaptığında ve bunu düzenli motivasyonlu yaptığında kendini daha sağlıklı ve dengede hisseder. Özgüven tazelemesi için sportif hayat şarttır. Zaten Koç burçlarından başarılı sporcular çıkar. Fiziksel aktiviteden uzak kalmak performansının düşmesine, verimliliğinin azalmasına, depresif ruh haline bürünmesine ve kilo almasına sebep olabilir.

Güneş, Koç burcuna olağanüstü organizasyon becerileri verir. Koç burcu insan vücudunda başı yönetir ve başla birlikte harekete geçer. Kelimenin tam anlamıyla başları dik yürürler. Doğal olarak cesurdurlar ve bir şeyi denemekten ya da risk almaktan nadiren korkarlar. Hangi yaşta olursalar olsunlar bir gencin gücüne ve enerjisine sahip olurlar; verilen herhangi bir görevi çabucak yerine getirirler.

Koç Özellikleri
Olumlu özellikleri: Enerjik, cesaret verici, başlatan, öncü, durdurulamaz, cesur, adanmış, kahraman, şefkatli, keşifçi, kararlı, özgüvenli, rekabetçi, çabuk kavrayan.

Olumsuz özellikleri: Kibirli, benmerkezci, buyurgan, inatçı, umursamaz, kıskanç, fazla heyecanlı, aşırı risk alan, sakar, kavgacı, tecrübelerden ders almayan, huzursuz, egolu.

En sevdiği şeyler: Rekabetçi oyunlar, rahat giysiler, yolculuk, tartışmak, kendini şaşırtıcı sözlü ve fiziksel kahramanlıklarla ifade etmek, liderlik, fiziksel güçlükler, spor.

Nefret ettiği şeyler: Görmezden gelinmek, dar alanlar, kaybetmek, “hayır” kelimesi, hareketsizlik, gecikmeler.

Güçlü yanları: Cesur, kararlı, öz güvenli, coşkulu, iyimser, dürüst, tutkulu olmaları.

Zayıf yanları: Sabırsız, dengesiz, çabuk öfkelenen, saldırgan olmaları.

Koç burcu kendisi gibi ateş burcu olan Aslan ve Yay ile iyi anlaşır. Ateş elementi beraberlikleri, dinamik engelleri aşabilecek işbirliği beraberlikleri verebilir. Cesur yatırımlar yapabilirler.

Terazi burcu Koç ile aynı aksta bulunur. Aksın diğer tarafıdır. Biri mücadeleci ve başlatan bir enerji, diğeri ise adaleti savunan ve dengeyi bulmaya çalışan bir enerjidir. Birbirlerini tamamlayıp işbirliğine geçebilirler. Terazi, Koç’un sert taraflarını yumuşatabilir ve ilişkiler konusunda onu dengeye getirebilir.

Güneş Koç burcunu sever ve Koç’un 19 derecesinde yükselir. Güneşi Koç olanlar haksızlığa dayanamaz. Çok mücadelecidir. Hareketli ve dinamiktir. Başarısızlıklardan sağ çıkar ve yeniden güçlenir ve hücuma geçer. İnisiyatif alma yeteneği olağanüstüdür. Kendinden üstün olan insanları kıskanmaya eğilimlidir. Daha başarılılar yanında kendisini haksızlığa uğramış hissedebilir.

Venüs Koç burcunda zayıftır. Özellikle Venüsü Koç olan bir bayan yanlış aşk ilişkilerine girer. Acemilik vardır ve yanlış yapar, büyük bedeller ödeyebilir.

Mars Koç burcunun yöneticisi olduğundan koçtaki Mars tabii ki daha savaşçı ve etkin olacaktır. Agresif yapı etkindir. Cesur ve cüretkârdır.

Merkür Koçta olan kişiler enerjik ve eğlencelidir. Büyük fikirli konuşkandırlar. Ama gölge yanı, düşünmeden ve fevri konuşmalar sergilemeleridir. İncitici ve kırıcı sözler söyleyebilirler. Orijinal ve spontan kişiliklerdir.

Satürn gezegeni Koçta iyi değildir. Zararlı konumda addedilir. Kişi kimliğini rahatça ortaya koyamaz. Kendisini bu konuda kısıtlanmış hisseder. Hayatın akışına kendisini rahat bırakamaz ve kaygılı hisseder. Kişi enerjisini doğru yönlendiremez. Tutkularını engellenmiş gibi hisseder. Satürn Koçtaki kişi bu hayatta güven kazanacağı deneyimlere zorlanacaktır.

Ay Koçta nasıldır?
Sabırsız, heyecanlı bir enerjidir. Kişi yapılacak işleri aşırı ciddiye alacaktır. Bir an önce bitirmek enerjisi, onları yer bitirir. Zamanı asla boşa harcamak istemez bu sebeple hep hareket halinde kalıp üretici olmaya çalışır. Duygular alevli ve coşkuludur. Tepkiseldir. Kendilerini sıkça savunmaya eğilim vardır. Hiçbir lafın altında kalmayı sevmez. Kendini ezdirmeyi sevmez. Çabuk parlayıp çabuk da söner. Değişen duygular söz konusudur. Telaşlı, bağımsız, inatçı ve gözü pektir. Stabil olmayı ve kendisini yavaşlatmayı öğrenmesi gerekir. Yaşadıkları problemler için genelde etrafını suçlamaya eğilimlidir. Ay Koçta aslında yardıma hazır birisidir aynı zamanda. Tehlike anında imdadınıza yetişecek kişidir. Aranır olmak Ay Koçun hoşuna gider. Kendisine verilen imkânsız işleri de halletmeye pek heveslidir. Özellikle haritalarında Ay Koç yerleşimi olan bayanlar Amazon savaşçılarına benzer. Yüksek başarılara imza atabilirler. Mesela Angelina Jolie’de böyle bir yerleşim vardır ve kendisi de özellikle çocuklara kol kanat germek adına oldukça cesaret gerektiren bir mücadele sergilemiştir.

Sağlık ve Koç burcu
Baş bölgesini temsil ettiğinden dolayı bu bölgedeki rahatsızlıklar ön plana çıkabilir. Bunlara yüzdeki sivilceler, baş ağrıları, saç dökülmeleri, kafaya alınan darbeler, ateşli hastalıklar, mantarlar, polipler, migrenler, yüzdeki tüm darbeler kellik olarak örnek verilebilir. Ayrıca enerjisi yüksek ve aceleci bir burç olduğu için kendini çok yorar. Kronik yorgunlukta zaman zaman sorun yaratabilir.

Koç burcu nasıl beslenmeli?
Yemek yerken hızlı yememeye dikkat etmelidir. Abur cubura son derece meraklıdır. Tuz ve alkolden uzak durmalı ve bol bol su tüketmelidir. Domates, patates, soğan, kuru fasulye, mercimek, karnabahar, marul, yeşil salata, ıspanak, zeytin, elma, balkabağı, ceviz tüketmelidir. Fazla şeker içermeyen tatlıları tercih etmelidir. Koç burcu metabolizması hızlı olduğundan kilo sorunu pek yaşamaz. Sağlıklı ve lezzetli yemek yemeyi sever. Bol vitamin, protein ve fosfor içerikli beslenmelidir. Tavuk ve balık ağırlıklı beslenip yağlı yiyeceklerden uzak kalmalıdır.

Koç burcuna verilebilecek hediyeler
Koçun abartılı zevkleri vardır. Onlara daha sonra kullanılacak değil de hemen kullanabilecekleri bir armağan seçmelisiniz. Kırmızı, sarı gibi canlı renkli bir kazak, bluz, atkı, sıradan olmayan bir kravat, kemer, eşofman türü giysiler alabilirsiniz. Bir de arabaları onların hayatlarının bir parçası olduğu için her çeşit otomobil aksesuarı düşünebilirsiniz.