Sabit yıldızlar karma astrolojisinde çok önemli göstergelerdir. Harita incelemesinde bizler ilk önce kişinin önemli gezegenleriyle sabit yıldız kavuşumları olup olmadığına dikkat ederiz. Kavuşumlarda orb aralığı çok dar olmalıdır. Karşıt ve paralellikler de sabit yıldızlarla iyi çalışan parametrelerdir. Sabit yıldız kişinin karakteri, hayat yolu ve hayat amacı hakkında fikir verir. Sabit yıldızın haritadaki yerleştiği ev de yaşanacak konuyu açıklar.
Sabit yıldızlar takımyıldızlara bağlıdır ve galakside sayısız yıldız vardır. Bu yıldızlardan en fazla adı duyulan, özellikle şans ve korumayla adından söz ettiren Betelgeuse sabit yıldızıdır. Kendisine ‘yıldızların starı’ da denmektedir. Gökyüzündeki en fazla incelenen yıldızlardan biri olup astrofizikçileri son yüzyılda büyülemektedir.
Betelgeuse 28°45′ derecede İkizler burcunda konumlanmıştır. Alpha Orionis Orion takımyıldızına bağlı 0.4 kadirli (ışık) süper dev kırmızı ve agresif görünümlü bir yıldızdır. Orion’un Alfa yıldızıdır. Diğer bir adı Alpha Orionis ve 58 Orionis’dir. Orion Takım Yıldızı kutsal yıldızların bulunduğu bir yapıdır. Orion Tanrı’nın evidir. Orion amagramları İkizler burcuyla ilgilidir. Öyle önemlidir ki, İkizler burcu evrensel yapımızdaki doğru iletişim ve doğru insan olmakla ilgili yamaları temsil eden bir bölgedir. Akıl ve bilgiyle ilgili yıldızlar İkizler burcundadır. Aklın saflığını ve doğru kullanımını anlatır. Şayet bunlar yerine getirilmiyorsa sorun büyüktür.
Betelgeuse bulunduğu noktada inanılmaz koruma, başarı ve şans verir. Özellikle kadınlardan gelecek olan yardımdır. Kadınlardan uzanan eldir. Kadın lider haritalarında fazlaca rastlanır. Makam, mevki ve saygınlık anlamındadır. Burada olan bir gezegen, o kişinin de Tanrı’nın eli olabileceği anlamını taşıyabilir. Betelgeuse derecesi olan 28 haritada başka noktalardaki 28 derecelere de koruma verir. Meryem Ana Betelgeuse’dur. Büyük bir servetin ve hükümdarlığın sembolüdür. Sabit yıldız Betelgeuse, insan vücudundaki göbek bölgesini yönetir.Betelgeuse
Procyon ve Sirius ile beraber Kış Üçgenini oluşturan yıldızlardan biridir. Gökyüzündeki en güçlü ışığa sahip 12. yıldızdır. O kadar büyüktür ki, şayet Güneşimiz olsaydı çapı asteroid kuşağına ve muhtemelen Jüpiter’e kadar uzanacaktı. Ve bu kütle Mars’ı, Merkür’ü, Venüs’ü ve Dünya’yı da içine alabilecekti. Büyük kütleye sahip olması kolayca kendi kaynakları aracılığıyla yanmakta olduğunu göstermekte ve astronomlara göre de milyonlarca yıl sonra patlama gerçekleştirecek. Çok fazla sıcaklığa sahip ve yanan bir yıldız. Betelgeuse artan bir eğimle küçülmektedir. 15 yıl öncesine göre %10 daha küçülmüştür. Hawaii’deki Mauna Kea yanardağının zirvesinde bulunan Keck teleskobunun verilerine göre Betelgeuse kutuplarından basılarak yuvarlak şeklini hızla kaybetmektedir. Büyük bir supernova ile patladıktan sora Dünyanın iki Güneşi varmışçasına aydınlık saçacağı iddia edilmektedir.
Mars ve Merkür’ün doğasına sahiptir. Savaş ve katliamların önceden habercisidir. Orion’un sağ omuzunda yerleşmiştir. Aynen Sirius gibi rengiyle ilgili bazı gizemlere sahiptir. Ptolemy’e göre rengi kırmızıya dönük ama Ptolemy öncesi Çin astronomlarına göre de rengi sarıdır. Muhtemel dev bir sarı yıldız olarak uzun süre varlığını korumuştur. Ne kadar agresif addedilse bile tanınmış Kültürel Astronom ve Astrolog, Mısır bilimcisi, University of Wales Trinity Saint David’de bu konuda eğitimler veren Bernadette Brady Betelgeuse’den, çok şans getiren bir yıldız olarak bahseder. Özellikle güç, büyük dirayet ve başarı getirdiğini ifade eder.
“Betelgeuse” adı, Arapça “el-cevze’nin eli” anlamına gelen “yad ül-cevze”den gelmektedir. El-Cevze, eski Arap mitolojisinde “gizemli kadın”dır. Batılılar için ise Betelgeuse, Helen mitolojisindeki avcı Orion’un yukarı uzanan sağ kolunun omuz başında yer almaktadır. Betelgeuse’un parlaklığından ilk defa 1836 yılında Sir John Herschel, Astronomi Notları’nda bahsetmiştir. Yunan mitolojisinde Orion meşhur bir avcı ve çok yakışıklı bir kişidir. Denizlerin tanrısı Poseidon’un oğlu ve Girit Kralı Minos’un kızı olarak bahsedilir. Homeros destanında ise bronz bastonlu çok uzun boylu bir kişi olarak geçer.
Betelgeuse birçok filmde, televizyon şovlarında, haberlerde ve başka kurgusal çalışmalarda işlenmiştir. Tim Burton’un 1988 yapıtı Beetlejuice’da Michael Keaton tarafından canlandırılan bir biyolojik üfürükçüde yıldızın adı kullanılmıştır. Frank Herbert’in Dune serisinde Bela Tegeuse olarak ve Jeffrey Carver’in ‘From a Challenging Star’ (Büyüleyici Yıldızdan) romanında Betelgeuse’dan bahsedilmiştir.
Bellatrix sabit yıldızı ile birlikte zaman belirleyicileri olarak addedilmişlerdir. Şafak vakti ufukta göründüklerinde günlerin uzayacağı haberini veren göstergelermiş. Betelgeuse’un natal haritada
Yükselen noktasıyla kavuşumu:
Fiziksel olarak çevik, hızlı ve üstün bir sporcu olabilir. Değişken bir ruh haline sahiptir, beyni bu sorunla çok fazla mücadele eder. Yaşam boyunca unvan ve onur getirir. Şanslı, başarılı ve sahip olduğu ün ile ömür boyu bilinir olabilir. Bilim ve sanatta başarı verir. Yükselen noktasında Güneş, Ay veya Jüpiter kavuşumunda ise muhteşem bir servet ve tanınmışlık verir. Kişi biraz sert, burnunun dikine gitme eğilimli ve tavizsizdir. Ancak bu yönlerini törpüleyip çevresi ile uyum sağlamayı öğrenirse kişisel şans ve başarı beraberinde gelebilir. Sınavı bir yere vardığında o varış yolculuğundaki insanları unutmamakla alakalıdır.
Güneşle kavuşumu:
Okült ve mistik konulara ilgi, akut hastalıklar, ateş, başarı ama sonrasında iflas da verebilir. Transit Güneş ve Betelgeuse kavuşumları dua ve dilek için büyülü zamanlardır. Sadaka vermek, fakirlere, dul bayanlara, zordaki kişilere yardım etmek bize de ilahi koruma getirir.
Ayla kavuşumu:
Aktif bir zihin, güçlü bir irade, baskı altında isyan, askeri başarı, üstlerle kavga, büyük olasılıkla da büyük güç, onur ve zenginlik verir.
Merkürle kavuşumu:
Ciddi, çalışkan, bilimsel ve edebiyat yönü kuvvetli olur. Yazarlık veya metal gravürlüğünde başarı verir. Sağlığı iyi olur ama kazalara açık olabilir.
Venüsle kavuşumu:
Biraz içe dönük ve çekingen olabilir, ince işçilik ve dekorasyon konusunda istidatlı olabilir. İyi maddi kazanç verirken ailesi veya evliliğiyle ilgili üzüntü yaşayabilir.
Marsla kavuşumu:
Dikkatli, tedbirli, iyi bir lider, organizatör olur.
Jüpiterle kavuşumu:
Ciddi ve çalışkandır. Başarılı işleri imza atar. Özellikle hukuk konusunda önemli yerlere gelebilir.
Satürnle kavuşumu:
Zeki, uyanık, kurnaz ama etikten uzak, arkadaşlarına ihanet edebilir. Çok fazla iniş ve çıkış yaşayabilir. Zenginlik sahibi olabilir ancak rahatsız bir yaşam sürer, ev hayatı iyi geçmeyebilir.
Neptünle kavuşumu:
Yaratıcılık verir. Mekanik kabiliyet olabilir. Spiritüel konulara eğilim oluşur. Tek başına kazanç konusunda iyi değildir, ancak iyi bir ortak ile kazancını yükseltebilir. İyi bir eş ve ebeveyn olabilir.
Transit gökyüzündeki Betelgeuse günleri 18-19 Haziran’a denk gelmektedir. Bu tarihlerde tohum ekmek bereketli olur. Çok önemli dinsel günlerdir. Hayvan beslemeye başlamak için idealdir. Özel mantraları ve özel çalışmaları vardır. Betelgeuse ellere de şifa verir. Betelgeuse doğumlu bayanlar elleriyle şifa vermeye yatkındırlar. 18-19 Haziran yılın en çok dua edebileceğimiz ve karşılığını görebileceğimiz günlerdir. Büyük yardım işlerine girildiği takdirde başarılı olunur. Betelgeuse tanrıça İsisle de alakalıdır. İkizler burcunun son günü doğanların Güneşi Betelgeuse ile kavuşumdadır. Kişinin erken öğrenmesi, erken yazması, zekâ seviyesindeki farklılık çocukluk yaşlarında fark edilir olur. Bu yıldız etkisindeki kişilerin sözü geçer. Zaman zaman emir vermeye yatkındır. Konuşmalarıyla karşı tarafı etkilerler.
Doğuştan gelen omuz boyun ve kol ağrıları Betelgeuse ile ilgilidir. İleri yaşlarda bu bölgelerde kireçlenmeyi önlemek adına erken önlem almakta fayda vardır.