16 Mayıs 2022 Tam Ay Tutulması (Kanlı Tutulma-Bloody Moon)

Tutulmalar sezonu başladı. İlkini Nisan ayında yaşadık. 10 derece Boğa burcunda kısmi bir güneş tutulması gerçekleşti. Şimdi ise 16 Mayıs tarihinde saat 07.14’de 25* akrep burcunda 131 saros numaralı önemli bir tutulma daha yaşayacağız. Ay, dünya tarafından tamamıyla kapanacak. Tutulma 84 dakika 53 saniye sürecek. Etkisi ilk 6 ay yoğun, sonrasında birkaç sene sürecek. Tutulma, Kuzey ve Güney Amerika, Pasifik Okyanusu, Afrika ve Avrupa’dan tam olarak gözükecek.

Tam tutulmalar daha etkili tutulmalardır. Aynı zamanda ay tutulmaları kadınlarla ilgilidir. Dişi enerjilerin daha fazla açığa çıktığı zamanlardır. Bu tutulma 19 Kasım’da Boğa burcunda meydana gelen algoloid ay tutulmasına tam karşıt açıda meydana gelmekte ve etkileri yine onun gibi, hatta daha da güçlü ve sert olacak. Boğa, Akrep, Aslan ve Kova burçları sabit burç olarak en fazla etkiyi alacaktır. Bunun dışında, kuzey ve güney ay düğümleri Akrep Boğa aksında yerleşmiş olanlar da fazlaca etkilenecekler arasında olacak. Bu tutulmanın ana teması denge ve değişim… İki uç arasında tutunabilmek önemli olacak. Boğa kişisel değerleri, güvenliği, sahip olunanları ve finansal varlıkları anlatırken, Akrep değişim ve paylaşılmış değerleri anlatır. Boğa değişime direnç gösterendir. Güneş Boğada olduğundan basit şeylerle mutluluğu yakalama teması ağırlık kazanacaktır. Akrepteki Ay ise soyut şeylerin önemini vurgulayıp esrarengiz olayları da ortaya çıkaracaktır. Ufukta parlak olan dolunayın anlamı aydınlanma demektir. Bu zaman zarfında saklı ama var olan konular ortaya çıkacaktır. Kişiler sonuçlarını düşünmeden duygusal beyanlarda bulunabilecek, gerçek isteklerini spontane olarak ifade edeceklerdir. Bu tutulma ilişkileri, finansal pozisyonları ve yakın intim birliktelikleri iyileştirecektir.

26 Ocak 2009 yılında yine 131 no.lu sarosda halkalı bir güneş tutulması olmuş, 4 Mayıs 2004 yılında ise Akrep burcunda yine bu saros numarasında bir tam ay tutulması gerçekleşmiş. O tutulma 14* Akrep burcunda olmuş. O tarihi takip eden ilk 5 ay içindeki olaylara baktığımızda ise Türkiye’de ve dünyada yaşanan önemli olaylar aşağıda gibi sıralanabilir:

- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ni kaldıran yasayı onayladı.

- Ağrı’nın Doğu Beyazıt ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremde 18 kişi öldü.

- İskenderun Körfezi’nde 4 yılı aşkın süredir bekletilen “MV Ulla” adlı gemi, taşıdığı 2 bin 200 ton “toksik atık” yüküyle battı.

- Kanada Anayasa Mahkemesi, eşcinsel evliliklerin anayasaya uygun olduğu kararını verdi.

- AB, Türkiye ile 3 Ekim 2005’te müzakerelere başlama kararı aldı.

- Güney Okyanus’taki Macquarie Adası’nda 8,1 büyüklüğünde deprem gerçekleşti.

- Hint Okyanusu tabanında (Kuzey Endonezya, Aceh yakınlarında) meydana gelen 8,9 şiddetindeki güçlü depremin yarattığı tsunami, Güneydoğu Asya’da okyanusa kıyısı bulunan 13 ülkede 200.000’den fazla kişinin ölümüne veya kaybolmasına yol açtı. Yalnızca Endonezya’da 128.000 kişi öldü.

Akrep, yeraltıyla yakından ilintilidir. Dolayısıyla her türlü yeraltı faaliyeti (depremler, volkanik patlamalar, maden kazaları) bu tutulmayla tetiklenebilir. Akrep yeraltı böceklerini de anlatır. Böcek istilaları görülebilir. Yine aynı şekilde mafya, mafyöz konular, sır perdeleri, yeraltı dünyasına ilişkin karanlık hesaplaşmalar da gündemde olacaktır.

2021 yılındaki algoloid tutulmadaki Venüs’ün bu tutulmaya yaptığı kare açı da ekonomik anlamda iyi sayılmamakta. Ekonomik krizin devam edeceği, özellikle toprak ürünlerinde kıtlık, dış borçlanma yükünün artması, altın fiyatlarında oynamalar ve istikrarsız bir piyasa gündemine işaret etmekte…

Tutulma yöneticisi Mars balıkta düşük pozisyonda ama dolunaya ve düğümlere olan iyi açısı haritayı desteklemekte. Balık, Akrep ve Boğalara güzel iş fırsatları getirmeye aday. Yükselende İkizler var ve Yöneticisi Merkür de hemen yükselen noktasında. Üstelik de Retro. Bu da Merküryen bir tutulmayı gösteriyor. Retronun Merkürün yöneticisi olduğu İkizler burcunda gerçekleşmesi özellikle ticaret, iletişim, haberleşme, ulaşım, eğitim konularında oluşabilecek zorlukları göstermekte. Haritanın yönetici iki gezegeni var Satürn ve Venüs. Satürn yavaş ve Venüs ise Koçta zararlı pozisyonda.

Güneş Capulus sabit yıldızıyla kavuşumda. Beta Perseus Algoloiddir. Acımasızlık, sahtekarlık, tuhaf hava olayları verebilir (hortum, yağmur, fırtına) … Bu yıldızın diğer adı Cratos’dur. Aslında Medusa Mitolojisinde Medusa’yı öldüren Perseus, diğer adıyla Cratos’tur. Kaba güçle ilişkilidir. Capulus kafa koparan, idam eden anlamındadır. Cinsel tacizler, hesapsız tuzaklarla ilgilidir. Tetikçileri anlatır. Anlayacağınız kendimizi korumamız gereken bir dönemi işaret etmekte bu tutulma.

Bu tutulma 6 ile 12. evlerde gerçekleşecek. 6.ev iş, günlük rutin, sağlık ve hizmettir. 12.ev ise hastaneleri, kapalı alanları, hapishaneleri, bakım evlerini, inzivayı, gizli düşmanları, bilinçaltını, kolektifle olan bağlantıları anlatır.

Etki alabilecek sağlık organları: Akrep, İkizler, Boğa ve Aslan aktör burçlar olacak bu tutulmada.

Üreme organları, prostat, boyun bölgesi, boğaz, gırtlak, tiroit, solunum sistemi, ikili organlar, kuyruk kemiği, bademcikler, çene

Kanlı tutulmanın etkileri
Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen bu tip tutulmaların çeşitli kültürlerde etkilerinden bahsedilir. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

• Tutulmaya yakın günlerde ve 1 hafta sonrasında pişmiş hazır ürün kullanılmaması ve içilen suya çok dikkat edilmesi tavsiye edilir.

• Çıplak gözlerle tutulmaya bakmak gözlere zarar verebilir.

• Hint inanışına göre hamile kadınların bu günlerde meyve veya sebze koparmaması aksi takdirde çocuğa zarar vereceği ifade edilmektedir.

• Aynı zamanda yine Hint inanışına göre hamile kalma denemeleri için ise çok uygun günler olduğu söylenmekte.

• Bu dönemde cilt rahatsızlıklarında artış olduğu da yaygın bir inanıştır.

• Uyku düzeni, aylık periyod düzeni ve hormonların da tutulmadan etkilendiği araştırmalarca kanıtlanmıştır.


Ay tutulmasının burçlar üzerindeki etkileri
Koç
Parasal alanda zorluklar oluşabilir. Harcamalarınıza özellikle dikkat etmeli bu dönemde pozisyonunuzu koruyarak yeni yatırımlara yelken açmamalısınız.

Boğa
En derin korkularınız ortaya çıkabilir. Onları örtmeye kalkmayın, tam tersi onlarla yüzleşin ve çözmeye çalışın. Özellikle ilişkiler ve ortaklıklar alanında beklenmedik sürprizler oluşabilir.

İkizler
Bu tutulma sağlığınıza dikkat etmenizi söylüyor. Yöneticiniz Merkür’ün 1. evinizde gerilemesi düşüncelerinizi, kararlarınızı zorlayacaktır.

Yengeç
Eski bir sevgili karşınıza çıkabilir. Romantik ama tehlikeli bir ilişki olabilir. Çocuklarla ilgili beklenmedik masraflar oluşabilir. Sosyal ilişkilerinizde dikkatli olun. Büyük projelere girmekten kaçının.

Aslan
Annenizle veya ailenizde bir bayanla ilgili sağlık sorunu oluşabilir. Kariyer alanında bazı tehditlere maruz kalabilirsiniz.

Başak
İletişim, haberleşme trafiğiniz yoğun olacak. Yurt dışından iş teklifleri gelebilir ama dikkatli incelenmeli. Yöneticiniz Merkür’ün retroda olduğunu unutmayın. Sözleşme imzalama zamanı hiç değil.

Terazi
Bu tutulmayla birlikte beklediğiniz bir ödemeyi alabilirsiniz. Bir davanız sonuçlanabilir. Yöneticiniz Venüs’ün Koç’ta olması sebebiyle iş fırsatlarında aceleci davranmayın.

Akrep
Sevgili Akrepler duygusal karışıklık içinde olabilirsiniz. Tutulma sizin burcunuzu özellikle etkiliyor. Bir partner veya bir arkadaş vasıtasıyla bu karışık dönemi atlatmayı başaracaksınız. Ortaklık veya evlilik konusunda yeni kararlar dönemi.

Yay
Yaylar tutulmayla birlikte daha derin düşünme, kendi içinize dönme ve farkındalık çalışmaları yapmak isteyebilirsiniz. Arkanızdan iş çevirenlerin bolca olacağı bir dönem.

Oğlak
Sosyal çevre, arkadaşlıklar, büyük projeler alanında oluşacak bu tutulma eski dostlukları karşınıza çıkartabilir. Romantik ilişkiler dönemi sizin için. Sanata, hobilerinize, teknolojiye daha çok zaman ayırın.

Kova
Kariyeriniz ve eviniz odak noktası olacak bu tutulmayla birlikte. Yöneticiniz satürn sizi daha yoğun teknolojiye itecek. Özgürlük duygunuz tavan yapacak.

Balık
Bu ay tutulması kariyerinizi odak noktası yapacak. Kişiliğinizi ve imajınızı yeniden yaratacaksınız. Çok sıkı çalışmalısınız. Kariyerden para fırsatları, sürpriz seyahatler kapınızda.