19 Aralık 1936’da Kudüs’te dünyaya gelen Abraham B. Yehoshua 14 Haziran 2022’de kansere yenik düşerek 85 yaşında yaşama veda etti.
Beşinci nesil, Sefarad kökenli bir Kudüs ailesine mensup olan A.B. Yehoshua’nın babası Yaakov Yehoshua, Kudüs tarihinde uzmanlık almış bir akademisyen ve yazardı. Britanya Manda hükümeti için çevirmen olarak çalıştı. Arapçayı akıcı bir şekilde konuşup yazdı, bu dilde 12 kitap kaleme aldı. Annesi Malka ise Fas’tan göç etmiş, Kudüs’te büyümüş bir kadındı.

A.B. Yehoshua Kudüs İbrani Üniversitesinde Edebiyat ve Felsefe okuduktan sonra Paris’te öğretmenlik yaptı. Dünya Yahudi Öğrencileri Birliğinde genel sekreter olarak görev aldı. Hayfa Üniversitesinde Karşılaştırılmalı İbranice Edebiyat eğitimi verdi. Chicago Üniversitesinde de misafir profesör olarak görev yaptı.

İlk öykü kitabı “Yaşlı Adamın Ölümü” 1962 yılında yayınlandı. O dönemlerde İsrailli yazarların yeni dalga kuşağında önemli bir yer edindi. 1977 yılında yayınlanan ilk romanı “The Lover”, Mehmet Harmancı’nın çevirisiyle 1995 yılında “Kaybolan Aşık” ismiyle Gözlem Gazetecilik tarafından basıldı.
Yazarın toplamda 11 roman, 3 hikâye kitabı, 4 oyun, edebiyat ve kimlik üzerine düşüncelerinin yer aldığı kitapları mevcuttur. A. B. Yehoshua’nın en önemli eserlerinden “Bay Mani” TV dizisi olarak 5 bölüme uyarlandı. Bu ünlü romanı, yazarın Sefarad kimliğini keşfetmesinin de başlangıcı oldu.


Barış aktivistleri David Grossman, AB Yehoshua ve Amos Oz, 2006

Aynı zamanda bir barış aktivisti de olan Yehoshua, bir tür ‘İsrail-Filistin Federasyonu’ için ilk adım olarak, Batı Şeria’nın İsrail kontrolündeki C Bölgesi’nde yaşayan 90 bin Filistinliye vatandaşlık verilmesini önerdi. Ancak, iki yıl sonra iki devletli çözüm fikri ölünce bunun yerine, “eşitlik” ve İsrail’in Filistinlilere nasıl tam vatandaşlık ve haklar verebileceği konusunda yeni bir düşünce için çağırıda bulundu.

Dünyaca ünlü roman, deneme ve oyun yazarı Yehoshua, İsrail’in en büyük kültürel ödülü olan ‘İsrail Ödülü’nün yanı sıra ‘Bialik Ödülü’ ve ‘Yahudi Ulusal Kitap Ödülü’ (The Jewish National Book Award) de dahil olmak üzere onlarca başka ödülün de sahibi oldu. Çalışmaları 28 dile çevrildi, birçok eseri filme alındı, TV dizisi olarak uyarlandı, müzikaller olarak sahneye kondu.

Kaynak:
Times of Israel
The New York Times
Wikipedia