Maskelyne’in sihri, Hitler’in ordusunu kandırmayı başardı…

Jasper Maskelyne, Alman ordusunu kandırmayı başaran, yarattığı devasa illüzyonlarla Müttefiklerin II. Dünya Savaşı’nı kazanmasına yardım eden bir İngiliz sihirbazdı. 1902’de Londra’da, sihirbazlık yapan köklü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyükbabası John Nevil Maskelyne, bugün hala popüler olan klasik havaya yükselme numarasının mucidiydi.Jasper, II. Dünya Savaşı’nın başlarında İngiliz ordusunun bir birliği olan “Kraliyet Mühendisleri”ne katıldı. Birlikteki üstlerine, özel becerilerinin, savaşın kazanılmasında yararlı olabileceğini söyledi. Komutanları ise, aynalar ve karton bir maket kullanarak Thames Nehri üzerinde bir Alman savaş gemisi yanılsaması yaratana kadar ona şüpheyle yaklaştılar.

Jasper, askeri istihbarat için çalışmak üzere Kahire’ye yollandı. Orada, yakalanırlarsa askerlerin kaçmasına yardımcı olacak “akıllı cihazlar” yarattı. Bu “hayat kurtaran numaralar”, tarakların içindeki testereleri ya da oyun kartlarına gizlenmiş haritaları içeriyordu.

1941’de Jasper, “A Force” olarak bilinen yeni bir “aldatma departmanı”na atandı. Derhal, bir marangoz, elektrikçi, mimar, set tasarımcısı, sanatçı ve sanat restoratörü dahil olmak üzere bir grup yetenekli zanaatkârı bir araya getirdi. Kendilerine, “Magic Gang” (Sihir Çetesi) adını verdiler.“Çete”nin ilk işi, cipleri tank gibi, tankları da cip gibi göstermek için boyalı branda ve kontrplak kullanarak ordu araçlarını gizlemek oldu. Daha sonra, çok daha büyük bir projeye odaklandılar. Bu, İskenderiye’deki limanı Alman hava kuvvetlerinin saldırılarından korumaktı.

Kaybolan liman
Jasper ve “Magic Gang” inanılmaz bir şekilde, İskenderiye Limanı’nın yakınında, sahte gemiler ve çamur ve kartondan yapılmış evler kullanarak gerçekte olmayan bir liman yarattılar. Sonrasında sahte olanı yaktılar ve gerçek limanın tüm ışıklarını söndürdüler. Bir Alman baskını sırasında Jasper, sahte limana bombalar yerleştirdi. Almanların kafası karışmıştı, diğer pilotların hedefi vurduğunu varsaydılar. Böylelikle Almanlar füzelerini sahte limana atarak İskenderiye’nin gerçek limanını korumuş oldular.

Jasper’ın bir sonraki projesi Süveyş Kanalı ile ilgiliydi. İngiliz askerlerinin karanlıkta Nazi uçaklarını görebilmesi için Kanal’ın etrafındaki uçaksavar ışıklarının artırılması talimatı verilmişti. Bunun yerine Jasper, normal ışıkları flaş ışıklarına çeviren döner bir ayna konisi yarattı. Bu, Alman pilotlarını şaşırttı ve birbirlerine çarpmalarına neden oldu.


“Magic Gang”in en büyük illüzyonu
“Magic Gang”in en büyük illüzyonu, Temmuz 1942’de El Alamein Savaşı sırasında gerçekleşti. Alman Mareşal Erwin Rommel, Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümünü fethetmişti. İngiliz Mareşal Bernard Montgomery, Mısır’ın Akdeniz kıyısındaki kasabası El Alamein’i geri almak istiyordu.

Jasper’ın işi bu kez, Almanları, Müttefiklerin saldırısının kuzeyden çok, güneyden geldiğine inandırmaktı. O ve ekibi kuzeydeki 1.000 adet tankı normal kamyon gibi gösterdiler. Bu arada, güneyde 2.000 adet sahte tank ürettiler. Montgomery kuzeye saldırırken, Jasper ve çetesi ses efektleri ve diğer illüzyonları kullanarak Almanları yanılttı, onları güneye doğru yönlendirdi. Müttefikler savaşı kazandı – bu, Kuzey Afrika’da Mihver güçlerine karşı kazanılan ilk kesin zaferdi.

El Alamein Savaşı’ndan sonra “Magic Gang” (Sihir Çetesi) dağıldı. Savaşın geri kalanında Maskelyne’in ne yaptığı ise tam olarak belli değil. Bazıları, bu süreçte askerleri sihir numaralarıyla eğlendirmek için görevlendirildiğini söylerken, diğerleri yeteneklerinden daha önemli yerlerde faydalanıldığını iddia ediyor.Savaştan sonra, ikinci eşi Mary ile birlikte 1948’de Kenya’ya taşındı. Burada bir çiftlik satın aldı ve bölge sakinlerine, turistlere sihir dersleri verdi. 1949’da, “Magic: Top Secret” adlı bir kitap yazdı. Kitabının bir kurgu eseri olabileceği iddia edilse de, insanlar onun, savaşın kazanılmasındaki katkısını hep takdir ettiler. II. Dünya Savaşı’nın bazı yönlerinin gizliliği göz önüne alındığında, anlatılanların ne kadarının doğru olduğu yakın zamanda bilinemeyecek gibi gözüküyor. İngiliz resmî istihbarat yasaları uyarınca, “Magic Gang”in hikâyesinin tamamı ancak 2046’da halka açıklanacak.

Jasper Maskelyne’in savaş sırasındaki başarıları birçok insana ilham verdi. Kahramanlıkları, 1983’te David Fisher tarafından yazılan “The War Magician” adlı bir kitapta detaylı olarak yer aldı. Fisher’in çok satan romanından uyarlanan, Jasper Maskelyne’in hayatını odağına alan “War Magician” adlı film (Yön: Colin Trevorrow – Aktör: Benedict Cumberbatch) çok yakında vizyona girecek.

Kaynak:
https://www.rogerlapin.co.uk
https://www.accidentaltalmudist.org